четвртак, 12.11.2009, 13:55 -> 15:04
Споразуми о борби против трговине људима
Ове године у Србији регистровано 106 жртава трговине људима, што је драстично повећање у односу на прошлу годину, наведено у споразуму о борби против трговине људима, који је потписало више министарства Владе Србије.
Више министарстава Владе Србије потписало је у Београду споразуме о борби против трговине људима и образовању Савета за спречавање илегалних миграција.
Министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић је на конференцији за новинаре након потписивања споразума рекао да је међу жртвама трговине људима све више држављана Србије, као и да је скоро половина њих млађа од 18 година.
Ове године је у Србији до сада регистровано 106 жртава трговине људима, што је "драстично повећање у односу на прошлу годину" када је регистровано 55 жртава, наведено је у тексту споразума о борби против трговине људима.
Поред сексуалне присутна је и радна експлоатација жртава трговине људима, као и принудна удаја и трговина органима, рекао је министар унутрашњих послова.
Министарка правде Снежана Маловић је рекла да су изменама Кривичног законика пооштрене казне за трговину људима наводећи да је за "основни облик трговине људима" запрећена минимална затворска казна од три године.
"Борба против трговине људима једна је од најважнијих тема на путу европских интеграција, а Србија од почетака пута ка ЕУ мора да санкционише такве ствари јер ће после либерализације визног режима бити више проблема када су у питању илегалне миграције", рекла је Маловић.
Споразум о борби против трговине људима потписали су министарства унутрашњих послова, финансија, правде, просвете и рада и социјалне политике.
Споразум о образовању Савета за супростављање илегалним миграцијама су потписала министарства унутрашњих послова, спољних послова, финансија, рада и социјалне политике, одбране, правде, економије и регионалног развоја и Комесаријат за избеглице.
На конференцији за новинаре били су министри Расим Љајић, Драган Шутановац, Диана Драгутиновић, Ивица Дачић, Жарко Обрадовић, Томица Милосављевић, Снежана Маловић и координатор у борби против трговине људима Митар Ђурашковић.
Осамдесет жртава женског пола
У Србије је у првих десет месеци Служба за координацију индентификовала 95 жртава трговине људима, од којих је 49 пунолетно, док су 46 малолетне особе, наводи се у подацима те службе достављеним новинарима.
Према полној структури, 80 жртава је женског пола, а 15 су мушкарци, наводи се у подацима презетираним приликом потписивања споразума о борби против трафикинга и илегалних миграција између МУП-а и ресорних српских министарстава.
Од укупног броја жртава 84 су држављани Србије, три из Румуније, два из Доминиканске Републике, а по један из Македоније, Албаније, Молдавије, Чешке, Црне Горе и БиХ.
Над 51 жртвом вршена је сексулана експлоатација, 14 жртава је експлоатисано у виду просјачања, десет жртава је било предмет радне експлоатација, а четири су биле у принудном браку.
Две особе су биле жртве вишестрсуке експлоатације - принудни брак и радно искоришћавање, једна је експлоатисана ради вршења кривичних дела, док је над једном жртвом покушано нелегално усвојење.
У извештају се додаје да није реч о порасту криминалне делатности трговине људима, већ да државни органи, у сарадњи са удружењима грађана и међународним организацијама, боље индентификују жртве трговине људима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар