уторак, 10.11.2009, 19:25 -> 19:56
Адвокати блокирају рад полиције
Због штрајка адвоката, полиција и судови не могу да обављају саслушања и одређују притвор за тежа кривична дела. Полиција апелује на адвокате да успоставе минимум процеса рада.
Штрајк адвоката утицаће на рад полиције, пошто се искази саслушних без присуства адвоката не могу користити као доказ у кривичном поступку. У МУП-у најављују да ће, без обзира на то, наставити да раде свој посао, што подразумева хапшења и саслушања осумњичених. Полиција апелује на адвокате да успоставе минимум процеса рада.
Министарство правде не подржава штрајк адвоката и блокаду рада правосуђа, али су већ предузели кораке да се преиспита одлука о увођењу фискалних каса за адвокате, која је и разлог протеста.
У српским судовима суђења су одложена и заказана за друге датуме. У Окружном суду у Београду због недоласка адвоката одложено је 29 суђења.
"Током јучерашњег дана није било привођења дежурном истражном судији Окружног суда у Београду. Данас су приведена два лица осумњичена за силовање и тешке крађе. Дежурни истражни судија саслушао је осумњичене у оном делу који се тичу притвора", каже Ивана Рамић, портпарол Окружног суда у Београду.
Правници кажу да су браниоци обавезни да присуствују саслушању осумњичених у полицији. Штрајк адвоката, објашњавају, онемогућава полицију да саслуша ухапшене и да им одреди притвор.
Горан Илић, са Правног факултета у Београду, каже да једино суд, под одговарајућим условима, и то под условом да одбрана није обавезна, би могао лице да саслуша и касније његов исказ уведе као доказ.
"Дефинитвно је проблем у политици саслушања постоји саслушање не може бити регуларно уколико нема браниоца и то не може бити доказ у кривичном поступку", сматра Илић.
Полиција ће радити свој посао
У МУП-у не оспоравају право било коме да изражава своје незадовољство. Очекују да ће се проблем што пре решити.
"Полиција ће радити свој посао уз апел да се ова ситуација што пре реши и, не задирући у право на изражавања незадовољства појединих професија, да се ипак поштује неки минимум рада који омогућава норамлно функционисање државе", истиче министар унутрашњих послова Ивица Дачић.
У Министарству правде кажу да су дали усмену иницијативу министарству трговине да размотри одлуку о увођењу фискалних каса за адвокате, с обзиром на то да такво решење не постоји ни у једној земљи Европске уније.
"Министарство правде заиста не подржава штрајк као начин борбе, зато што доводи до блокаде рада правосуђа а, с друге стране, сматрамо да има више него довољно времена да се постигне решење које ће задовољити обе стране", наводи државни секретар у Минисарству правде Слободан Хомен.
У Пореској управа сматрају да адвокати, одбијајући да уведу фискалне касе, покушавају да избегну и годишњи порез на доходак грађана.
"Приметили смо да су услуге шаролике, да поједини адвокати напалћују услуге по неколико пута више од адвокатских тарифника", каже директор Пореске Управе Драгутин Радосављевић.
Од шест и по хиљада регистрованих адвоката, њих око 400 је пријавило приход већи од четири милиона динара. Сви остали порез плаћају паушално. То значи да им је основица за израчунавање пореза просечна плата.
Колики ће порез адвокат платити зависи од његових година, радне способности, репутације и броја запослених у канцеларији. Тако се дође до рачунице да адвокати месечно плаћају 200 до 500 евра пореза, колика је тарифа за један до два њихова изласка на суд.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар