Нови мигрантски токови ка "обећаној земљи"

После затварања балканске руте за мигранте, број оних који покушавају да илегално уђу у Србију из Бугарске, Македоније и Црне Горе драстично је смањен. Свакога дана до седам миграната покуша да, без докумената, уђе на нашу територију. У пет сталних и 13 прихватних центара тренутно је око 4.500 избеглица од којих ће већина у Србији дочекати зиму.

Само они најупорнији који ризикују да буду враћени у земљу порекла покушавају да заобиђу мешовите граничне патроле војске и полиције. Савремене термовизијске камере које је донирала ЕУ како би заштитила своју спољну границу ка Србији распоређене су на најкритичнијим местима ка суседној Бугарској и Македонији. 

"Све то нам говори да су неки мигрантски токови усмерени на централну медитеранску руту и на правце које изводе из Албаније, Црне Горе, Босне и Херцеговине у западну Европу и из Албаније у Италију", каже Милан Гујаница из команде Заједничких снага војске и полиције Србије.

Они који ка Западу изаберу пут преко Грчке и Македоније региструју се у Прешеву, а они што иду из Турске и Бугарске – у прихватном центру у Димитровграду.

Пи-ар Комесаријата за избеглице и миграције Србије Иван Мишковић каже да се један број миграната вратио у Грчку.

"Одатле мисле, и вероватно и јесте тачно, да ће бити лакше спајање са неким чланом породице који је успео да се домогне Немачке. Један број миграната излази званично на два гранична прелаза у Мађарску, значи десет миграната дневно радним данима, али један мали број миграната се опредељује за добровољни егзистирани повратак у земље порекла који спроводи Међународна организација за миграције", каже Мишковић. 

За протеклих годину дана, наше заједничке снаге војске и полиције које су распоређене дуж границе ка Бугарској, Македонији и делом ка Црној Гори, заједно са колегама из Европске уније, спречиле су илегални улазак око 22.000 миграната. Велики број тих људи јесу деца која у већини случајева у Србију улазе без пратње родитеља.

А деце је највише у прихватним центрима у Бугарској. Њиховим родитељима, чији је сан западна Европа, са хуманитарним статусом избеглице, за пут кроз Србију неопходна је виза.

"Овде су углавном породице из Сирије и Ирака. Неки су овде месецима и спремају се на пут ка Србији. Други чекају решавање избегличког статуса у Бугарској. Сви су регистровани и здравствено проверени", каже Георги Ђанков из прихватног центра "Враждевна" у Софији.

Земље ЕУ, посебно Немачка, на основу Даблинског споразума од почетка године је у Бугарску вратила око 600 миграната.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње