Међународни дан борбе против фашизма

Србија својим понашањем данас, као и у Другом светском рату, сведочи да су наше основне вредности слобода и правда, рекао министар Јеремић на свечаној академији у Београду поводом обележавања Међународног дана борбе против фашизма и антисемитизма.

Министар спољних послова Вук Јеремић изјавио је на свечаној академији у Београду, на којој је обележен Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма да је Србија у Другом светском рату стала на страну правде, борбе за људско достојанство и заједно са савезницима однела велику победу над фашизмом.

"Србија је данас земља која иде напред, поносна на сопствену традицију и идентитет. Својим понашањем данас, као и у Другом светском рату, сведочимо да су наше основне вредности слобода и правда, као једини одрживи темељи истинског патриотизма", рекао је српски шеф дипломатије.

Министар је нагласио да је "Србија, борећи се за мир, једнакост и равноправност у Другом светском рату показала да је борба против зла у корену њеног бића".

"Наша земља је у том периоду имала један од најјачих антифашистичких покрета на свету. Наши преци су нам оставили часно име, као и сећање на борбу чији је смисао уграђен у темеље савремене Европе, највећег мировног пројекта у историји човечанства", рекао је Јеремић.

Јеремић је изразио је уверење да ће Србија у будућности бити држава која ће се храбро и достојанствено залагати за мир и дијалог међу народима и бити у првим редовима борбе против свих облика политичког екстремизма.

"Србија будућности, кроз образовање и културу, кроз историографију и јавна подсећања, кроз снажну афирмацију цивилизацијских, политичких и моралних вредности антифашистичке борбе, биће Србија која наставља своју истинску традицију и која се храбро суочава са свим изазовима савременог света", казао је Јеремић.

Говорећи о "Кристалној ноћи" 1938. године, министар спољних послова Србије је казао да је то симболички почетак Холокауста. "Али то није био само симболички, већ нажалост и сасвим реалан почетак организованог и систематски спроведеног погрома Јевреја, злочина над шест милиона недужних цивила, жртава фашизма. То је био злочин без преседана у светској историји, а фашизам до данас најмонструозније дело људске цивилизације", рекао је Јеремић.

Према његовим речима, масовна убиства и прогони спроведени " у име идеологије крви и тла представљају врхунац антицивилизацијског деловања".

"Према речима француског филозофа Жан Пол Сартра 'фашизам се не дефинише само бројем жртава, већ начином на који их убија'. Зато сећање на ово бесрамно насиље представља нашу трајну моралну, политичку и друштвену одговорност", закључио је српски шеф дипломатије.

Церемонији, oсим представника дипломатског кора, присуствују и високи представници Владе и Скупштине Србије, премијер Републике Српске Милорад Додик и председник Савеза јеврејских општина Србије Александар Нећак.

У Народном позоришту одржан је и концерт под називом "Дарови љубави".

Шетња против фашизма

Неколико стотина људи данас је, поводом Међународног дана борбе против фашизма, учествовало и у антифашистичкој шетњи у центру Београда како би скренули пажњу на потребу да се онемогући деловање фашистичких и неонацистичких група у Србији.

Учесници шетње носили су транспаренте на којима је писало: "Антифашизам је мој избор", "Солидарно против фашизма" и "Време је за равноправност".

Колона је кренула од Трга Николе Пашића преко Теразија до платоа испред Филозофског факултета, а скуп је обезбеђивало више десетина полицајаца.

Организатор скупа је невладина организација Покрет антифашиста и антифашисткиња, а у маршу су учествовали и активисти геј организација и "Жена у црном".

Јелена Вељић из Покрета антифашиста и антифашисткиња као примере постојања фашизма и расизма у Србији, навела је случајеве напада на Роме и отказивање геј параде, која је требало да буде одржана у Београду.

Активисткиње невладине организације "Жена у црном" организовале су пре шетње перформанс на Тргу Николе Пашића. Оне су узвикивале пароле: "Младића и Хаџића у Хаг", "Солидарно против фашизма" и "Непризнавање ратних злочина и геноцида је злочин".   

Учесници су затим прошетали Коларчевом, Тргом Републике и Васином до платоа испред Филозофског факултета где су се окупљенима обратиле јавне личности, а затим је одржан концерт ромске групе "Муха".

Инцијатива младих за људска права је поставила расвету око београдског споменика обешеним родољубима на Теразијама.

Народни посланик и функционер Санџачке демократске партије Мехо Омеровић изјавио је да је овај дан прилика за подсећање колико се Србија супротставља фашистичким појавама, којих, како је навео, на жалост, у последње време има више него икада и који угрожавају све грађане и демократске инсититуције.

Омеровић је нагласио да антифашизам не сме бити адут у дневно политичке сврхе и поручио да се не треба заваравати изједначавањем и величањем оних који су били на страни фашизма и чинили велике злочине према свом и другим народима, као и величањем оних који су одговорни за последње злочине и геноцид "јер то не може бити антифашизам".

Током "Кристалне ноћи" је оштећено и у већини случајева уништено 1.574 синагога, многа јеврејска гробља, а више од 20.000 Јевреја је ухапшено и одведено у концентрационе логоре.

Тај 9. новембар 1938. године био је само последњи у низу тих датума који су обележили успон нацизма у Немачкој.

Нацистички вођа Адолф Хитлер је 9. новембра 1923. године покушао пуч и који је неславно завршен.

Хитлер је 9. новембра 1925, формирао прву црнокошуљашку јединицу тзв. есесоваца, војног крила Националсоцијалистичке радничке партије Немачке.

Пошто је Хитлер преузео власт 1933. године нацистичка партија је прослављала 9. новембар као највећи празник у Немачкој.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 18. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње