понедељак, 09.11.2009, 10:39 -> 12:30
Почело санирање штета у Пожеги
После поплава које су захватиле Пожегу и околна насеља пре два дана вода почела да се повлачи. Спасилачке екипе у приправности на истоку земље где се очекује пораст водостаја.
У општини Пожега, где је пре два дана поплављено 150 кућа и више од 1.000 хектара земљишта, вода се повлачи у речна корита, а надлежне комуналне и друге службе предузимају мере на санирању штете, речено је Танјугу у Општинском штабу Цивилне заштите.
Вода се задржала на још неколико стотина хектара на подручју Пријановића, Тучкова, Јелен Дола и Гугоља, али су само објекти једног сеоског домаћинства још окружени водом.
Водоснабдевање Пожеге из система Рзав је нормализовано и вода за пиће је исправна за употребу, тврде у Штабу Цивилне заштите.
Комисије за процену штете у овој општини, коју је јуче посетио и министар за рад и социјална питања Расим Љајић обећавши помоћ, налазе се на терену, као и хигијенско-епидемиолошке службе.
Општински штаб Цивилне заштите у Пожеги на данашњој седници разматраће штете од поплава у овој општини и одредити приоритете у њиховом санирању.
Водостај река у сјеничкој општини је у опадању. У току је санација и дезинфекција на стотину породичних кућа које су поплављене.
Током ове недеље Војска Србије требало би да постави понтонски мост на реци Увац који је прекјуче река однела оставивши одсечено село Лопуже. Прорадила су и клизишта у два сјеничка села, али за сада нису угрожене куће.
Тренутно само ватрогасно-спасилачке јединице на територијама општина Прибој и Пријепоље црпе воду из две котларнице у зградама које служе за грејање, рекао је начелник Сектора у МУП-у Србије за ванредне ситуације Предраг Марић.
Он је истакао да је у осталим општинама, Пожеги, Ариљу и Чачку стање стабилизовано, а да се недостатак воде решава цистернама за пијаћу воду.
Према његовим речима, ситуација се нормализује и у општинама Нови Пазар и Сјеница где је било више од 20 интервенција по захтевима грађана.
Приправност на истоку Србије
Ватрогасно-спасилачке јединице сада су у приправности на истоку Србије, јер се тамо очекује пораст водостаја река, навео је Предраг Марић.
Реке на југозападу Србије повукле су се у своја корита, а водостај сада опада и на Западној Морави.
Велика Морава је у порасту. Водостај на тој реци порашће за више од два метра, али ниво редовне одбране од поплава неће бити достигнут.
У протекла 24 часа веће количине падавине забележене су у Банату, пало је више од 20 литара кише по квадратном метру, па је у порасту водостај на Тамишу, Нери, Бегеју и Брзави.
Истовремено на југоистоку Србије у сливу Јужне Мораве тло је засићено влагом и не може да прими нове падавине. Данас тамо пада киша, а биће и пљускова, што ће условити пораст водостаја на рекама у том делу Србије, а од уторка се очекују још обилније падавине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар