недеља, 05.02.2017, 22:30 -> 22:37
Извор: РТС
Јастреб без заштите
Министарство пољопривреде и заштите животне средине донело је у децембру Правилник о проглашењу и заштити строго заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива, којим је омогућен лов на четири врсте птица – сиву врану, јастреба, сиву чапљу, великог вранца. Друштво за заштиту птица упозорава да ће то додатно да наруши ионако угрожене врсте птица и тражи да се Правилник стави ван снаге.
У Извештају Европске комисије наводи се да има пропуста у преношењу прописа и то када је реч о Директиви о птицама јер је дозвољен лов птица које не би требало да се лове.
Популација јастреба већ изразито опада, због промена у стаништима, због тровања – а сада је једина грабљивица на коју може да се пуца.
"Ловци могу једино да пуцају ако јастреб прави штету на фазанеријама, међутим, ми свакодневно затичемо убијене јастребове било где, било кад", каже Милан Ружић из Друштва за заштиту птица.
Истиче да се нико никада у Србији није обратио министарству са захтевом да добије дозволу да убије конкретног јастреба који можда смета у фазонерији.
Орнитолог Светске фондације за природу Горан Секулић сматра да би статус заштите сиве чапље и јастреба морао да буде строжи.
"На основу измена овог правилника могу се ловити током целе године, што је недопустиво и није у складу ни са једним међународним документом", упозорава Секулић.
За сиву врану, јастреба, сиву чапљу, великог вранца у правилнику су додали ознаку "Л" што значи да су постале ловне. Ту ознаку су у марту прошле године, кажу грешком скинули, а сада је враћена. Образложење је да се ловом може спречити евентуална штета коју би птице могле да направе.
"Лови се, али искључиво ако прави штете на рибњацима у ловиштима. Не може да се лови како коме падне на памет", објашњава Марија Младеновић из Министарства пољопривреде и заштите животне средине.
Ружић каже да се на нивоу ЕУ тим популацијама управља само у случају када постоји реална опасност по неки фонд рибе од великог вранца или великог корморана – а и то на начин да прво наука и струка морају да кажу колика је реална та штета и да ли постоји начин да се интервенише у природи.
Примена Директиве о птицама је једна од обавеза Србије у процесу приступања Европској унији.
"Оне су везане као индикатори станишта. Директива подразумева да ми кажемо које су врсте и која станишта од интереса за европску заједницу. Све државе чланице су у обавези да те врсте и та станишта буду у добром статусу. Ми морамо на тај начин да заштитимо птице и управљамо полулацијом да оне опстану", рекла је Душка Димовић из Светске фондације за природу.
Према најновијем Извештају о живој планети Светске фондације за природу бројност биљних и животињских врста би до краја ове деценије могла да се смањи за чак 67 одсто у односу на њихов број од пре пола века.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар