Већина ђака користи рачунаре искључиво за игру

Недавно истраживање Министарства просвете показало је да иако сваки трећи ђак радним данима проведе три-четири сата на Интернету, скоро половина ученика није никада код куће користила ниједан програм за учење. Више од трећине не користи мејл, док више од 80 одсто основаца компјутере користи искључиво за игру.

У Аустралији програмирање уче већ од првог разреда. Могу и ђаци у Србији, али само ако родитељи плате приватне часове.

"Интересовање родитеља је велико, да их заинтересујемо да сами праве те игрице и апликације које свакодневно користе, да мало они крену да размишљају како неку игрицу да направе", каже Миомир Попесков из "Кликер" центра за креативно размишљање.

То би могли да науче и на редовној настави. Међутим, рачунар или интернет на часовима ниједном није користила чак трећина ђака, а чак и у школама где постоје платформе за учење скоро половина их никада није употребила.

"Ти подаци су врло алармантни. Они су подаци лоше наставе и односа у друштву према тим технологијама", сматра Никола Марковић из Друштва за информатику Србије.

Друштво за информатику већ десет година покушава да разбије предрасуде да деца заиста владају геџетима. Да су дигитално неписмени још пре пет година упозоравало је Министарство.

"Они не знају да стваралачки искористе ту технологију, ми стално указујемо да је то кључан проблем. Зато се као друштво за информатику залажемо да се уведе боља настава за информатику од првог разреда основне школе", додаје Марковић.

Не од првог, али од петог разреда биће уведена већ од септембра, верују у Министарству просвете. Дигиталном описмењавању до сада нису на пут стајали само стари план и програм.

"На нивоу појединачне праксе имамо случајеве да наставници можда нису добро обучени, нису мотивисани или немају техничке услове. Понегде је истраживање показало да се ти садржаји чак уопште не раде", објашњава саветница министра просвете Снежана Марковић.

Да се лоша статистика промени, надлежни су кренули у кампању. Прво морају да знају којој школи шта од опреме недостаје.

"До петка је био рок да школе унесу дефинитивно стање, нажалост неке школе се нису одазвале тако да молимо да под хитно до понедељка ујутру док почне радно време ажурирају податке", додаје Марковићева.

Док се чека на ажурирање и реформисање информатике код нас, у Сједињеним Америчким Државама учење страних језика у неким средњим школама замењено је програмирањем. Једноставно је потребније.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње