Дан борбе против рака, превенција кључна

Данас се обележава Светски дан борбе против рака. У Србији се годишње у просеку дијагностикује око 36.000 нових случајева малигних болести, док од рака умре више од 20.000 људи. Грађани Србије и даље најчешће оболевају од малигних болести које се променама животних навика и редовним прегледима могу спречити.

Докторка Ана Јовићевић са Института за онкологију је, гостујући у Дневнику РТС-а, нагласила да расте број и оболелих и умрлих пацијената од карцинома.

"Најзаступљенији су рак плућа, дебелог црева, дојке и карцином грлића материце. Могу се спречити променом начина живота, на пример рак плућа се спречава елиминацијом дуванског дима", објашњава Јовићевићева.

Наглашава да су уведени редовни скрининг програми, који су најбоља превенција у борби против карцинома.

"Још 2012. године су уведени. Код прегледа дојке то је мамографијa, за преглед грлића материце то је папа тест, а за преглед дебелог црева то је преглед столице на скривену крв", наводи Јовићевићева.

Истиче да је основна порука грађанима да свако пође од себе да види шта може да учини за своје здравље.

Објављен је и јавни позив за набавку шест апарата за зрачење и три симулатора, машина неопходних за припрему зрачења. Кредитом Светске банке од 18 милиона евра платиће се та набавка.

"Имаћемо златни стандард, један апарата на 250.000 становника, и наравно нећемо радити у три смене, код вас се ради и ноћу дуго година уназад, годинама радимо до један сат после поноћи да бисмо правовремено сваког и обезбедили", истакао је директор Института за онкологију и радиологију проф. др Радан Џодић.

У другим радиотерапијским центрима ради се у две смене, али су после пуштања у рад нових апарата, листе чекања краће у Сремској Каменици, Крагујевцу и Нишу.

"Листа чекања је буквално са 750 пацијената колико је било тог дана, сада испод 300, 296 пацијената на листи чекања, очекујемо и нови апарат који треба да стигне из кредита Светске банке", сматра директор Клиничког центра Ниш проф. др Зоран Радовановић.

Светска здравствена организација сваког 4. фебруара обележава Светски дан борбе против рака, а прошле године започета је трогодишња кампања под слоганом "Ми можемо, ја могу" којом се подсећа да појединац и заједница могу да допринесу смањењу глобалног терета раком.

Према проценама СЗО оболевање од малигних болести у свету је порасло са 12,7 милиона у 2008. години на 14,1 милиона људи у 2012. години, а очекује се да ће до 2032. године оболети 25 милиона људи широм света, односно, оболевање од рака ће порасти за 70 одсто.

Подаци СЗО кажу да је у 2012. години од свих локализација малигних тумора умрло 8,2 милиона људи широм света.

Наредних двадесет година највећи пораст и у оболевању и у умирању од рака ће бити у неразвијеним и у средње развијеним земљама, где је животни век становништва све дужи и у којима су присутне највеће разлике у социо-економском статусу.

У неразвијеним земљама и даље ће доминирати оболевање и умирање од карцинома грлића материце, док ће у средње развијеним земљама и даље водећи карциноми бити они који се доводе у везу са начином живота (пушење, алкохол, физичка неактивност и неправилна исхрана) као што су карцином плућа, дојке и дебелог црева.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње