недеља, 29.01.2017, 08:00 -> 09:32
Извор: РТС
Српски брак невидљив у косовском систему
Срби на Косову и Метохији не могу да региструју брак у косовским матичним књигама, ако су га претходно склопили у систему општина Владе Републике Србије. Брак је практично немогућ уколико је и један од супружника рођен ван Косова. Због ових ограничења, стотине људи не може да оствари своја законом дозвољена права.
Међу облицима дискриманције на Косову и непризнавање бракова склопљених у институцијама Републике Србије које након 99 године нису престајале да функционишу у српским срединама.
Дискриманција погађа и мушкарце и жене. Супруга, ако је рођена ван Косова, регистрована у српском систему, не може мужевљевим презименом да буде регистрована и у косовском систему.
"Буквално терате ту особу да почини кривично дело и да има два идентитета у два различита система. Исто тако, у том случају, супруг, уколико тај брачни пар добије дете, бива примораван да прође кроз процедуру признавања свог детета, иако је то његово дете. То можда не представља правни проблем, али је свакако облик понижавања", указује Милица Андрић из Актива у Косовској Митровици.
Други проблем је када је један од супружника из централне Србије. Ако су склопили брак у српском систему, једина варијанта да би се регистровали и остварили своја права на Косову је:
"Да се разведу по српском систему и да се венчају овде на Косову по косовском систему. Не тврдим, али мислим да смо имали случајева о разводу брака, да би склопили брак на Косову", напомиње матичар у Општини Грачаница Александра Арсић.
У Матичној служби у Грачаници било је неколико десетина случајева у којима су супружници одбијени у намери да склопе брак у косовском систему.
"Према мом мишљену, препорука је да тамо где је брак закључен, да тај извод из књиге венчаних допуне или оснаже, и да се тај брак верификује у матичне књиге на Косову из разлога јер је једно од супружника рођено на Косову", препоручује адвокат Милка Милосављевић.
У општинама косовског система у српским срединама кажу да је проблем бирократске природе.
Приштинске власти су обећале регулативу по којој ће овакви проблеми бити решени. Када ће је донети – то је непознаница.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар