петак, 27.01.2017, 20:57 -> 23:47
Извор: Танјуг
Николић на Светосавској академији: С поносом истичите своје српско име
Председник Србије Томислав Николић поручио је на Светосавској академији да би било мање зла и незнања, а више љубави, доброте, помирења и праштања када би свако на свету растао држећи се порука Светога Саве. Реформа образовања је задатак који наставници морају да спроведу, а држава мора да посвети посебну пажњу значају звања наставника, рекао је министар Младен Шарчевић.
На Светосавској академји у Народном позоришту, Николић је рекао да је Свети Сава истицао важност слоге, помирења са другима и са самим собом.
"Тек данас морамо остати, а почесто најпре постати, сложни да бисмо били јаки", рекао је Николић.
Како је навео, сви Срби, ма где били на свету, треба да се препознају у јединству вере и нације и да буду повезани искреним и нераскидивим осећањем припадности великој српској православној светосавској породици.
"Колико нама у Србији толико и вама, сестре и браћо у Црној Гори, Републици Српској и у расејању, треба пренети Савине поруке. Чувајте свој језик, писмо, своје обичаје, своју песму, свог Светог Саву. Са поносом истичите своје српско име и порекло", поручио је Николић.
Он је навео да све док негујемо и чувамо блискост са својом земљом и саземљом својих предака, чувамо српство.
Председник Србије је рекао и да бити просвећен не значи само бити образован, јер је просвећеност више од учености и представља усвајање вредносног система блиског порукама првог српског учитеља и просветитеља.
Николић је поручио да су професори у нашој историји истински јунаци и хероји, чији би пример требало да сви данашњи просветари следе са поносом.
"Каква год да је кора хлеба и кора муке коју делимо као држава и друштво, брашно и квасац будуће погаче у вашим је рукама. Зато су и велика наша очекивања од свих вас којима је поверено највредније што имамо – наша деца", казао је Николић.
Николић је просветарима поручио да нађу снагу у учењу Светога Саве и да граде модерну, престижну, у савременој светској академској и научној заједници угледну и поштовану Србију, исто оно што је у своје доба радио и Свети Сава.
Шарчевић: Посветити посебну пажњу значају звања наставника
Министар просвете Младен Шарчевић рекао је на Светосавској академији да је реформа образовања задатак који наставници морају да спроведу, а држава мора да посвети посебну пажњу значају звања наставника.
"Луч испред свих нас упалио је просветитељ Сава. Носиле су га генерације – вековима. И тада је светитељ и учитељ, и први велики наставник увидео да је образовање најважнија полуга за развој нације и друштва, као и успеха и места државе у развијеном свету", рекао је Шарчевић.
Како је навео, дуални модел образовања ће подићи економију земље, а за остварење тог циља најбитнији су наставници.
"Много тога се променило за последњих осамсто година, али начела и принципи нису. Мењала се технологија рада и учења, али не и стална жеља и потреба да будемо равноправни у добром образовању са развијеном Европом", поручио је министар.
Нови – стари циљеви у развоју образовања и друштва траже да ученици и студенти буду у центру пажње, каже министар и поручује да ћемо запослити омладину и школовати је за стварни живот и рад у њиховој Србији.
Наводећи да је Србија вечито тежила ка бољим животом и бржим развојем, али да је у томе често била спречавана ратовима и великим невољама, Шарчевић каже да се данас Србија поново уздиже, стаје на ноге, креће напред – пут успеха.
"Многи њени синови и данас мисле да је приоритет њеног развоја добро образовање и васпитање", додао је министар.
Како је рекао, нове темеље нашег образовања морамо закопати дубље, ка раној писмености, и значајно ојачати улогу васпитача и предшколских програма.
Наводећи да су ТИМСС тестирања најмлађих основаца показала да смо по знању изнад светског просека, Шарчевић каже да се од другог циклуса основне школе уводи информатика и предузетништво са елементима финансијске писмености, као и свеобухватна дигитализација школа, а да је Београдски универзитет високо рангиран на Шангајској листи.
"И остали наши универзитети – Новосадски, Нишки, Крагујевачки, Приштински и Пазарски, иду крупним корацима напред и доводе Србију до високог 35. места у свету, у високом образовању. Проглашени смо и звездом у успону, заједно са још шест држава света", рекао је министар.
Истичући да Србија поново има прваке из математике, физике и информатике, и прваке света у беседништву, Шарчевић каже да смо отворили и поглавља 25 и 26 на путу ка Европској унији, те да су у завршној фази сви закони из области образовања који ће помоћи да се врати ефикасност и који ће у први план да поставе квалитет образовања.
Светосавска академија одржана је вечерас у Народном позоришту у Београду, у присуству председника Томислава Николића и његове супруге Драгице, патријарха Иринеја и бројних званица.
Скуп је почео државном химном "Боже правде", а на бину су изашли сви добитници Светосавске награде за 2016. годину. Она је додељена успешним ученицима, професорима, компанијама и институцијама, за допринос квалитету образовања.
Светосавској академији су присуствовали, поред министра просвете Младена Шарчевића, и министарка држване управе и локалне самоуправе Ана Брнабић, градски менаџер Горан Весић, Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, представници просветних синдиката и верских заједница и стране дипломате.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар