петак, 27.01.2017, 13:04 -> 13:17
Извор: Танјуг
Ђуровић: За кашњење радова на коридорима крив Велимир Илић
Бивши министар Велимир Илић, који је био министар за капиталне инвестиције у периоду од 2004. до 2007. године када су се радили идејни пројекти на коридорима, директан је кривац за кашњење радова, рекао је директор "Коридора Србије" Дмитар Ђуровић.
Дмитар Ђуровић је у интервјуу Танјугу подвукао да је питање зашто нису проверавани катастрофални идејни пројекти управо питање за Велимира Илића.
"Бивши министар Велимир Илић постаје министар за инфраструктуру од 2007. до 2008. године, када се завршавају главни пројекти по узору на идејне, такође катастрофално лоше. Илић није наложио проверу главних пројеката иако се већ тада знало да су рађени лоше и на брзину, тако да је он лично одговоран за све последице у виду кашњења и плаћања штете које су из тога произашле, а које су огромне", подвукао је Ђуровић.
Подсећа и да је Илић био министар грађевине и урбанизма у периоду од 2012. до 2014. године.
"Зашто тада није исплаћена експропријација која је до краја 2012. године морала да буде целокупно исплаћена, јер је то био предуслов за почетак радова", упитао је директор Коридора.
Како је истакао, да није Влада Србије коју води премијер Александар Вучић обезбедила новац који је исплаћиван сукцесивно у периоду од почетка 2013. до 2016. године, ауто-пут се никад не би завршио, односно не би био ни започет.
Ђуровић је у том смилсу оценио и да би било далеко више кашњења и штете да се лично премијер Александар Вучић није укључио и наложио решавање ових проблема.
Према његовим речима бивши министар Илић и бивша власт не само да нису радили свој посао, него су оставили велике проблеме који су проузроковали кашњење и штету.
"О свему овоме сам обавестио Министарство грађевинарства, саобараћаја и инфраструктуре још 2014. године, а затим и 2016. године. Још једном понављам да се премијер Вучић није заложио за решавање ових проблема, ауто-пут никада не би био готов, а штета би се мерила у стотинама милиона евра", подвукао је.
Радна група дала објашњење за кашњење
Како је рекао, део извештаја који је урадила радна група Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, који каже да је дошло до кашњења је тачан, што и није тајна, јер све ове информације се све време налазе и на сајту "Коридора Србије".
"Међутим, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре нема стручне људе из области грађевине са поседовањем одговарајућих лиценци, као ни људе са познавањем међународних Фидик процедура по којима се изводе радови, нити је то њихов посао" навео је Ђуровић.
Говорећи о пословању Коридора подвукао је да се ревизорске куће у периоду 2012. до 2016. године радиле ревизије што по налогу државе, што по налогу кредитора (ЕБРД, ЕИБ, Светска банка), као и Државна ревизорска институција, која је на крају 2016. године, након петомесечне контроле, донела позитиван извештај о раду "Коридора Србије".
Ђуровић је указао да је Радна група у другом делу извештаја дала објашњење за кашњење и констатовала чињенично стање и прецизирао основне разлоге за кашњење радова на неким деловима.
"Лоши идејни и главни пројекти који су урађени у периоду од 2003. до 2009. године, неисплаћена експропријација, која је морала бити исплаћена у периоду 2010. до 2012. године, што је била обавеза бивше власти према банкама кредиторима", каже Ђуровић и подвлачи да без исплаћене експропријације нема почетка радова.
Такође, лоши или неизвршени истражни радови су проузроковали нове пројекте, додатне радове и проширење зоне експропријације, што је све заједно проузроковало продужење рокова и штету, рекао је директор "Коридора Србије".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар