Борд "Евротранспланта" одлучује о пријему Србије у чланство

За пацијенте који годинама чекају трансплантацију у Србији, данас или најкасније до петка, могле би да стигну добре вести из немачког Албаха. Борд "Евротранспланта", наиме, одлучује о пријему Србије у ту организацију. Додуше, најпре пробно, на годину дана. То би, између осталог, значило доступност већем броју органа, али подразумевало би и неке измене у српском здравству.

У овом тренутку организацију "Евротрансплант" чини осам земаља - Белгија, Немачка, Хрватска, Луксембург, Холандија, Мађарска, Аустрија и Словенија. То значи да се потенцијални донор тражи међу 135 милиона људи. Зато је шанса да се на време уради трансплантација далеко већа јер за свих осам земаља постоји једна листа чекања.

У оквиру земаља које чине "Евротрансплант" на листи чекања је 15.000 пацијената. Прошле године урађено је 7.000 трансплантација.

А чим се појави донор, његови подаци се уносе у компјутер а на основу многобројних параметара, од крвне групе до година, бирају се најпогоднији примаоци.

Захваљујући сарадњи између земаља шансу добијају најхитнији пацијенти. На трансплантацију се у земљама чланицама чека најдуже неколико дана, хитни пацијнети уопште не чекају. У Србији је ситуацја сасвим другачија.

Јелена Голубовић je после две године добила нову јетру и каже да је срећна и да може да почне нови живот.

"Поручила бих да људи мало укључе своју свест, да буде више донора и да се више живота спаси", истиче пацијенткиња са пресађеним срцем Љиљана Симикић.

Делегација Србије данас треба да убеди Борд "Евротранспланта" да ће ситуација у Србији да се промени. Сада имамо мање од три донора на милион становника. За пуноправно чланство потребно је 10. Хрватска у овом тренутку има 40.

Донорску картицу тренутно је има око 150. 000 људи. Можете је потписати у домовима здравља, болницама, клиничким центрима, на Војномедицинској академији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње