среда, 25.01.2017, 08:24 -> 09:08
Извор: РТС
Борд "Евротранспланта" одлучује о пријему Србије у чланство
За пацијенте који годинама чекају трансплантацију у Србији, данас или најкасније до петка, могле би да стигну добре вести из немачког Албаха. Борд "Евротранспланта", наиме, одлучује о пријему Србије у ту организацију. Додуше, најпре пробно, на годину дана. То би, између осталог, значило доступност већем броју органа, али подразумевало би и неке измене у српском здравству.
У овом тренутку организацију "Евротрансплант" чини осам земаља - Белгија, Немачка, Хрватска, Луксембург, Холандија, Мађарска, Аустрија и Словенија. То значи да се потенцијални донор тражи међу 135 милиона људи. Зато је шанса да се на време уради трансплантација далеко већа јер за свих осам земаља постоји једна листа чекања.
У оквиру земаља које чине "Евротрансплант" на листи чекања је 15.000 пацијената. Прошле године урађено је 7.000 трансплантација.
А чим се појави донор, његови подаци се уносе у компјутер а на основу многобројних параметара, од крвне групе до година, бирају се најпогоднији примаоци.
Захваљујући сарадњи између земаља шансу добијају најхитнији пацијенти. На трансплантацију се у земљама чланицама чека најдуже неколико дана, хитни пацијнети уопште не чекају. У Србији је ситуацја сасвим другачија.
Јелена Голубовић je после две године добила нову јетру и каже да је срећна и да може да почне нови живот.
"Поручила бих да људи мало укључе своју свест, да буде више донора и да се више живота спаси", истиче пацијенткиња са пресађеним срцем Љиљана Симикић.
Делегација Србије данас треба да убеди Борд "Евротранспланта" да ће ситуација у Србији да се промени. Сада имамо мање од три донора на милион становника. За пуноправно чланство потребно је 10. Хрватска у овом тренутку има 40.
Донорску картицу тренутно је има око 150. 000 људи. Можете је потписати у домовима здравља, болницама, клиничким центрима, на Војномедицинској академији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар