Упркос зими хиљаду миграната и даље на улици

Више од хиљаду миграната и даље борави у центру Београда на отвореном - у баракама, парковима, јавним гаражама, потврдио је "Танјугу" Иван Мишковић из Комесаријата за избеглице.

Апел Комесаријата да сви мигранти који се налазе на отвореном и излоžени су великим хладноћама, уточиште нађу у неком од прихватних или центара за азил, према Мишковићевим речима послушало је око 400 њих и они су сада смештени по центрима у Србији.

Највећи број избеглица које су тренутно у хангарима иза београдске железничке станице потражиле спас од хладноће, а чије је фотографије Дејли мејл упоредио са фотографијом заробљених Немаца у Стаљинграду 1943. године, и даље не желе да буду упућене у неки од центара.

Кажу, плаше се да ће бити упућени у Прешево или на границу са Бугарском, одакле ће, како наводе, нелегално бити депортовани, али не желе ни да се удаљавају од северне границе преко које би што пре у Европу.

Кажу и да су им тренутно најпотребнији адекватна обућа и одећа.

Смештени у хладним, мрачним просторијама дане проводе покушавајући да се згреју уз ватру, огрнути ћебадима, а један од њих је и 17-огодишњи Билал из Авганистана коме је, како каже, крајна дестинација Велика Британија.

У Београду сам већ два месеца, прича и појашњава да он као и остали мигранти поред помоћи коју добијају у нашој земљи, често сами купују храну од новца који су понели од куће.

Треба им и адекватна одећа и обућа, а не могу да је приуште сами, јер су, како каже, цене "превисоке". "Најпотребнији су нам ципеле, џемпери, као и ћебад", додаје. 

Да су мигрантима тренутно најпотребнији топла одећа и обућа каже и 18-годишњи Сами из Пакистана, који се упутио ка Француској. "Требају нам јакне, ципеле и рукавице. Немамо довољно новца да купимо ишта од тога", рекао је он.

Из Комесаријата, међутим и даље апелују на све који се налазе напољу да се пријаве за смештај у центре.

Тврде да упркос томе што су тренутни капацитети свих центара у 15-так локалних самоуправа широм Србије (око 6. 000 места) готово попуњени, нико од миграната ко се пријави неће остати напољу.

"Ако је минус 15, 20, ноћу, није време да слепо пратимо процедуре, већ да обезбедимо здравствену негу, сместај и храну за сваког ко се пријави'', рекао је Мишковић.

Додаје да се Комесаријат при томе побринуо, уз помоћ неких организација, да мигранти имају превоз до центара - Крњаче, Шида, Прешева, Суботице.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи