понедељак, 10.10.2016, 10:15 -> 14:00
Извор: Taнјуг
Највећи број притужби због дискриминације на послу
Више од половине укупног броја притужби пристиглих Поверенику за заштиту равноправности односи се на проблем у остваривању економских и социјалних права, истиче Повереница Бранкица Јанковић.
Највећи број притужби у протеклој години поднет jе због дискриминације у поступку запошљавања или на послу, у поступку пред органима јавне власти, као и приликом пружања јавних услуга или при коришћењу објеката и површина, рекла је Бранкица Јанковић на отварању скупа "Креирање делотворних алата за унапређење и заштиту социјалних и економских права".
Колико су та права фундаментална и колико на њиховом унапређивању мора непрекидно да се ради, показује и чињеница да су и даље, према прошлогодишњим извештајима повереника за заштиту равноправности и других независних органа, у Србији посебно рањиво веома сиромашно становништво, деца и млади, особе са инвалидитетом, жене, старије особе, жртве насиља у породици, избеглице, припадници националних мањина и ЛГБТ популације.
Према њеним речима, у исто време, и многе сиромашне породице изложене су вишеструким факторима ризика.
Подсећајући да су економска и социјална права људска права која се односе на радно место, социјалну сигурност, породични живот, учешће у културном животу, на приступ становању, храни, води, Јанковићева је истакла да је у времену економске кризе, неизвесности и тешкоћа, појачано кршење економских, социјалних и културних права.
"Економска криза, сама по себи, јесте извор несигурности и потенцијалне нестабилности", рекла је Јанковићева, додајући да су управо економска криза и мере штедње створиле посебан контекст за остваривање улоге и доприноса тела за равноправност, заштити економских и социјалних права.
Истакла је да поштовање и остваривање социјалних и економских права представљају један од трајних приоритета у раду институције Повереника, али и других тела за равноправност.
Како је рекла, од изузетног значаја је улога овог састанка, односно платформе о сарадњи чланица, објашњавајући да Савет Европе, као креатор европског "Социјалног устава", односно Европске социјалне повеље, телима за равноправност и људска права даје смернице, алат за борбу и партнер је у остваривања равноправности и борбе против дискриминације.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар