Читај ми!

Хандке, Михалков и Столтенберг почасни грађани Београда

Аустријски писац Петер Хандке, руски редитељ Никита Михалков и норвешки политичар Торвалд Столтенберг изабрани су за почасне грађане Београда. Одборници на седници Скупштина града расправљали и о разрешењу директора појединих јавних установа и формирању комисије за доделу новинарске награде града Београда.

Именовање три почасна грађана подржале су све одборничке групе, иако је Демократска странка имала неколико критика, преноси Танјуг.

Образлажући предлог за њихово именовање градски менаџер Горан Весић истакао је да то на неки начин представља преседан и почетак нове ере у области добијања признања почасног грађанина Београда јер су до сада, међу 27 почасних грађана, били политичари и генерали.

"Ово је први пут откако се проглашавају почасни грађани да ће ту титули добити два уметника и зато је ова одлука историјска", истакао је Весић и поручио да је време да се Београд одужи уметницима и другим истакнутим јавним личностима који промовишу српску престоницу.

Према његовим речима богата политичка каријера Торвалда Столтенберга на неки начин почела је у Београду, где је био секретар амбасаде Краљевине Норвешке.

"Његова улога у распаду Југославије је свима позната, о нашем народу и земљи није говорио кроз шаблоне, већ се трудио да нађе решење и зато је заслужио поштовање људи у свети и Србији", рекао је Весић.

Када је реч о Никити Михалкову, Весић је подсетио да је реч о једном од најзначајнијих редитеља данашњице и подвукао да је титулу добио превасходно филмом "Сунчаница" у којем се афирмише Београд.

"То му можда није најпознатији филм, али говори о руским емигрантима у Београду и делу наше историје када су многи од њих оставили велики траг у култури, архитектури, просвети и другим областима. То је филм који на леп начин промовише Београд", рекао је Весић.

Петер Хандке, како је објаснио, звање почасног грађанина заслужује јер деценијама подржава Србију "независно ко је у њој на власти" и који се кроз јавне наступе бори да се сазна право стање на Косову и Метохији.

Шеф одборничке групе Демократске странке Балша Божовић рекао је да признање почасног грађанина не сме бити последица симпатија или враћања политичких услуга, што се, како тврди, полако уводи на мала врата.

"Зашто Исидора Жебељан не би била почасни грађанин, или Влада Величковић, или Марина Абрамовић, Новак Ђоковић, Ана Ивановић...", упитао је Божовић и додао да нико од њих мање не заслужује да буде почасни грађанин него што је то случај са данашњим лауреатима.

Божовић је најавио да ће ДС за следећу седницу Скупштине града предложити "сијасет имена" која би могла да буду изабрана за почасне грађане Београда, а међу којима ће бити много људи из Србије који су много учинили за наш град и земљу.

Одборник ДС Зоран Алимпић сматра да ни Михалков ни Хандке нису предложени због својих филмова и књига већ због "хобија бављења политиком", као и да се Столтенберг налази на супротном делу политичког спектра.

Из одборничке групе Партије уједињених пензионера Србије поручено је да су данашњи лауреати својим стваралаштвом, пријатељским односом, хуманошћу и афирмацијом Србије и Београда заслужили признање.

Хандкеа је за почасног грађанина предложила Задужбина Милоша Црњанског, Михалкова Југословенска кинотека, а Столтенберга Београдски фонд за политичку изузетност.

Именовани директори јавних установа

Одборници су изузев именовања почасних грађана расправљали и о именовању директора јавних установа.

Скупштина града је именовала и Комисију за доделу Награде града Београда за новинарство на период од три године, а за њеног председника је постављена новинарка Ивана Вучићевић.

Скупштина је одлучила и да српске жртве страдале у оружаним сукобима од 1991. на простору некадашње Југославије и научник Михајло Пупин добију споменике у Београду.

Споменик српским жртвама биће подигнут средствима Града Београда, док ће Пупинов споменик финансирати Фондација Младен Селак, фондација српске дијаспоре која живи у Сједињеним Америчким Државама.

Пред одборницима ће се наћи и предлози решења о давању сагласности на ребаланс програма пословања за 2015. годину ГСП "Београд" и ЈКП "Паркинг сервис", као и Предлог решења о давању сагласности на Статут Установе културе "Вук Караџић".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 27. јануар 2025.
16° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове