Читај ми!

Успех и тешкоће ромских студената

На новосадском универзитету има више ромских студената него на било ком другом универзитету у земљи. Пре десет година било их је десетак, данас чак 160. Иако су факултете уписали уз подршку породице, пут до студија често је био обележен дискриминацијом окружења, али и вршњака неромске националности.

Ромкиње на универзитету у Новом Саду су младе, паметне, амбициозне. Доказ да се не мора изгубити битка са нетолерантном средином. Кроз основну и средњу школу наилазиле су на одбацивање и увреде, али на факултету, кажу, мање се осећа различитост.

"Немају ту одбојност, као ти си друге националности, за тебе имамо неки други третман, не, сасвим је то нормално", каже Александра Александровић, студенткиња Академије уметности, одсек етномузикологија.

Студенткиња Економског факултета Јасмина Дрмаху каже да је била вуковац у основној и у средњој школи и да је за њу било нормално да упише факултет.   

Немају сви лепа искуства. Бруцошима је, кажу, најтеже.

"Када смо имали Дан Рома неки од студената су ми прилазили и негативно реаговали, али неких даљих конфликата нисам имала, само бих се повукла и изнела би им неке ствари за које они не знају, историју и све то", каже Анђела Мићић, студенткиња Правног факултета

На Медицинском факултету највише је ромских студената, чак 30. Ардита Рамадани је на другој години, смер Специјална рехабилитација, а на упису је била прва на листи.

Ромска популација има веома кратак животни век, живе у јако лошим хигијенским условима, већина њих ретко одлази код лекара да ли због предрасуда или дискриминације од стране лекара, тако да смо ми ти који можемо те предрасуде да уклонимо и једног дана када дођемо на место лекара остваримо лакшу сарадњу", каже Ардита Рамадани. 

Подршку Ромима који желе да се школују пружа и Удружење ромских студената, које постоји 14 година.

"Ми ангажујемо неке студенте, наше волонтере, да их сачекају на станици, одведу на факултет, упишу, покажу где је дом и остале ствари јер је тешко када неко дође у нову средину", каже Мирослав из Удружења ромских студента.

Професори, кажу, имају само позитивна искуства.

Да ли сте Ром, Мађар, Словак то нема разлике код нас, само је битно да ли знате оно што јесте основно и положите испит, ако не знате, наравно жао нам је колега, колегинице морамо се видети у наредном року", каже Драгана Ћорић, доцент на Правном факултету.

Роми студенти имају и повластице. Додуше једногодишње. Они који положе пријемни -уписују се на буџет и добијају стипендије. За даље бесплатно школовање-морају да се изборе знањем, као и сви други.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи