среда, 09.01.2013, 15:52 -> 16:03
Омбудсман: Запослити раднике са Космета
Заштитник грађана утврдио да су државни органи незаконито поступили према грађанима Србије са Косова и Метохије када су од њих тражили да напусте посао у приштинским институцијама, уз обећање да ће бити запослени у институцијама Србије, а што се ни после више од четири године није десило.
Заштитник грађана упутио је мишљење Влади у коме је наглашено да су државни органи незаконито поступили према грађанима Србије на територији Косова и Метохије када су од њих тражили да напусте посао у локалним органима привремених институција КиМ, уз обећање да ће бити запослени у институцијама Србије, а што се ни после више од четири године није десило.
Заштитник је истакао да, имајући на уму моралну обавезу која је створена некоректним поступањем, Влада Србије преко Канцеларије за Косово и Метохију и других државних органа, на све законите начине, а без даљег одлагања, треба да помогне у запошљавању грађана који су, слушајући позив представника власти, остали без посла.
"Влада Србије, Министарство за Косово и Метохију и начелник Косовско-поморавског округа, незаконито су и некоректно поступили према грађанима Србије на територији КиМ када су од њих тражили да напусте посао у локалним органима привремених институција које су под контролом Приштине уз обећање да ће, у складу са закључцима Владе, бити запослени у државним институцијама, што се ни после више од четири године није десило", стоји у мишљењу које је објављено на сајту омбудсмана.
Таквим поступцима грађани су суштински лишени права на рад што, како је наведено, у животним околностима, посебно на Косову и Метохији, значи разлику између достојанственог живота и руба егзистенције.
Заштитнику грађана се обратила група грађана и радника из Гњилана и Штрпца, а у вези непоступања тадашњег Министарства за Косово и Метохију у поступку преузимања запослених из привремених институција локалних самоуправа на КиМ.
У притужби групе 10 радника из Гњилана се истиче да је притужиоцима повређено право на рад због тога што су, поступајући по налогу начелника за Косовско - поморавски округ да у року од два дана напусте рад у Привременим институцијама КиМ, раскинули радни однос, али да сходно Закључцима Владе Србије нису преузети у државне органе што им је обећано.
Како је наведено, они су такође истакли да је налог начелника Косовско-поморавског округа касније повучен о чему није била обавештена група радника која је већ дала отказ.
Притужбом А. А. из Штрпца, указано је на идентичан проблем 25 радника из Штрпца.
У мишљењу је истакнуто да Заштитник грађана није утврђивао пропуст у поступку контроле већ је дао мишљење уверен да је држава посебно некоректно поступила према својим грађанима и да су државни органи дужни да, без обзира на персоналне и организационе промене које су се у међувремену десиле, у највећој могућој мери исправе грешке својих предходника.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар