Читај ми!

Дивљи радио који је постао легенда

У Пајковцу код Варварина постојала је пиратска радио-станица чији се програм крајем шездесетих година слушао широм СФРЈ. Прича о пиратском радију је 1979. године преточена у филм "Радио Вихор зове Анђелију". У филму се појавио и власник радија Драган Јовановић Шумадинац, који своју популарност није искористио већ је остао да живи у свом родном селу.

Прича о пиратској радио-станици чији се програм емитовао из Пајковца, села у Општини Варварин, и крајем шездесетих година прошлог века слушао широм Југославије, преточена је 1979. године у филм Радио Вихор зове Анђелију. Уз познате глумаце Драгомира Чуму, Радоша Бајића, Наду Војиновић, појавио се и власник радија Драган Јовановић Шумадинац, који своју популарност није искористио већ је остао да живи у свом родном селу.

Драган Јовановић Шумадинац каже да га и данас у срце дира музика којом је почињао програм на свом радију. Програм Радио Шумадинца отишао је у етар давне 1968. године.

"Имао сам два грамофона и добру антену. Једна антена била је од брда до брда, 30 до 50 метара дужине, а висине преко 150", објашњава Јовановић.

У почетку се на фреквенцији 242 могла чути само народна музика, али пошто га нико није забрањивао ни ометао, Драган се одважио и огласио. Почео је да реемитује вести Радио Београда и испуњава жеље слушалаца. У послу му је помагала једино млада супруга са којом га је музика и спојила у време највеће популарности.

"Дневно нам је стизало и по 200 писама. Он је радио пре подне , а ја по подне", каже Драганова супруга Ружица Јовановић.

Програм Радио Шумадинца заувек је прекинула полиција 1975. године.

"Ја сам радио на Дан жалости када је умро Вељко Влаховић. Узели су ми предајник, а ја нисам хтео да им дам и све сам поразбијао", каже Јовановић, а његова супруга додаје да јој није било жао што су их затворили јер су цео дан пуштали плоче "а морало је од нечег и да се живи".

Прича о судбини најслушанијег дивљег радија инспирисала је Јована Живановића да напише сценарио за филм који је режирао – Радио Вихор зове Анђелију.

"Они су све сазнали од полиције, дошли и рекли: 'Ми смо дошли да снимимо филм'. Ја сам рекао: 'Нема проблема'. Били су текстописац, Мира Бањац, Драго Чума и Минимакс покојни код мене", присећа се Драган Јовановић.

Филм је почетком осамдесетих година био веома гледан, добио добре критике, а Драган Јовановић Шумадинац који је у завршним сценама секиром ломио своје плоче опробао се и као глумац. О том времену и данас са задовољством радо прича својим унуцима.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње