Читај ми!

Млади научници обележили 2012. годину

Годину за нама обележили су млади научници Србије. На међународним олимпијадама, физичари, математичари, хемичари, биолози и астрофизичари освојили су чак 27 одличја а на престижним међународним турнирима барем још толико медаља.

Млади научници Србије, обележили су годину за нама. Физичари, математичари, хемичари, биолози и астрофизичари на међународним олимпијадама освојили су 27 одличја. Једну златну, шест сребрних и 20 бронзаних медаља. На престижним међународним турнирима освојили су барем још толико.

Најбољи млади математичар у свету Теодор фон Бург. Са шест олимпијских медаља држи рекорд, који ће, кажу професори, дуго остати недостижан. Сада је на студијама на Оксфорду.

"Моја жеља је да се вратим у Србију. Оно што се надам је да ћу имати услове, али математичари нису много захтевни, па верујем да то неће бити проблем", наводи Теодор фон Бург.

Најбољи млади научници припреме имају у гимназијама у Београду, Новом Саду, Крагујевцу , Нишу и Лозници. После се усавршавају у иностранству. Пре свега на Кембриџу и Оксфорду. Међу њима је и Невена Николић, окићена бронзом на првој математичкој олимпијади за девојке у Кембриџу.

"То је било само једно од такмичења и значило ми је много за пријављивање за универзитете, јер они то много цене и то је један од плусева приликом уписа", рекла је Невена Николић, студент Тринити колеџа.

Одличја су добили и студенти ФОН-а. Најмлађи тим на европском такмичењу из пословних студија, решавао је проблем збрињавања више од 50 милиона људи у свету, који живе на граници сиромаштва.

"Сматрам да смо изборили победу зато што смо имали оригинално решење, доста разрађено, решење које је издрживо и које је исплативо", наводи Марија Ивановић студенткиња ФОН-а.

Изумитељи соларног пуњача за мобилне - строубери три, после награде у Бриселу, гранају свој изум по Србији док њихове колеге са Машинског факултета показују свој болид на фестивалима. Академија подржава младе таленте а пажња указана у Српској академији наука и уметности, кажу, прија.

"Свакако да нам указана пажња значи, показује нам да има неке будућности у науци и да треба да се определимо за то", мишљење је Милана Крстајића добитника сребрне медаље у области физике.

Школовање на престижним светским универзитетима наставља 427 студената, а за сваког од њих Фонд за младе таленте издваја стипендију од 795 хиљада динара за годину. У овом тренутку Србија за високо образовање одваја 0,9 а за науку 0,23 одсто бруто националног дохотка, док на пример, Немачка за образовање издваја седам, а за науку три дсто.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње