четвртак, 03.01.2013, 10:08 -> 10:46
Млади научници обележили 2012. годину
Годину за нама обележили су млади научници Србије. На међународним олимпијадама, физичари, математичари, хемичари, биолози и астрофизичари освојили су чак 27 одличја а на престижним међународним турнирима барем још толико медаља.
Млади научници Србије, обележили су годину за нама. Физичари, математичари, хемичари, биолози и астрофизичари на међународним олимпијадама освојили су 27 одличја. Једну златну, шест сребрних и 20 бронзаних медаља. На престижним међународним турнирима освојили су барем још толико.
Најбољи млади математичар у свету Теодор фон Бург. Са шест олимпијских медаља држи рекорд, који ће, кажу професори, дуго остати недостижан. Сада је на студијама на Оксфорду.
"Моја жеља је да се вратим у Србију. Оно што се надам је да ћу имати услове, али математичари нису много захтевни, па верујем да то неће бити проблем", наводи Теодор фон Бург.
Најбољи млади научници припреме имају у гимназијама у Београду, Новом Саду, Крагујевцу , Нишу и Лозници. После се усавршавају у иностранству. Пре свега на Кембриџу и Оксфорду. Међу њима је и Невена Николић, окићена бронзом на првој математичкој олимпијади за девојке у Кембриџу.
"То је било само једно од такмичења и значило ми је много за пријављивање за универзитете, јер они то много цене и то је један од плусева приликом уписа", рекла је Невена Николић, студент Тринити колеџа.
Одличја су добили и студенти ФОН-а. Најмлађи тим на европском такмичењу из пословних студија, решавао је проблем збрињавања више од 50 милиона људи у свету, који живе на граници сиромаштва.
"Сматрам да смо изборили победу зато што смо имали оригинално решење, доста разрађено, решење које је издрживо и које је исплативо", наводи Марија Ивановић студенткиња ФОН-а.
Изумитељи соларног пуњача за мобилне - строубери три, после награде у Бриселу, гранају свој изум по Србији док њихове колеге са Машинског факултета показују свој болид на фестивалима. Академија подржава младе таленте а пажња указана у Српској академији наука и уметности, кажу, прија.
"Свакако да нам указана пажња значи, показује нам да има неке будућности у науци и да треба да се определимо за то", мишљење је Милана Крстајића добитника сребрне медаље у области физике.
Школовање на престижним светским универзитетима наставља 427 студената, а за сваког од њих Фонд за младе таленте издваја стипендију од 795 хиљада динара за годину. У овом тренутку Србија за високо образовање одваја 0,9 а за науку 0,23 одсто бруто националног дохотка, док на пример, Немачка за образовање издваја седам, а за науку три дсто.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар