четвртак, 03.01.2013, 09:32 -> 14:39
Како зарадити лекарску плату
Примања лекара зависе од оцене рада, формиране на основу више параметара. Због начина вредновања по броју пацијената, количини преписаних лекова и превентивних посета, неки здравствени радници сматрају се оштећеним.
Три месеца од почетка примене новог система оцењивања лекара, стижу и прве замерке на обрачун плата доктора у примарној здравственој заштити.
Њихова примања зависе од оцене рада, формиране на основу више параметара. Због начина вредновања по броју пацијената, количини преписаних лекова и превентивних посета, неки здравствени радници сматрају се оштећеним.
Према важећој формули, у односу на оцену, разлика у платама лекара иде до четири одсто. Из Фонда за здравствено осигурање поручују да су критеријуми постављени исправно, али и да систем оцењивања може да се унапреди.
Плата треба да зависи од оцене коју је лекар заслужио, али то вредновање мора бити објективније, наводе лекари.
Александар Радосављевић из Лекарске коморе Србије каже да не могу да се пореде лекар који ради у једно или два села са лекаром који ради у централном објекту неког дома здравља у градској средини и да је јасно да тешко могу да прегледају једнак број пацијената.
"Оно што Лекарској комори Србије смета и оно што покушава да оспори јесте чињеница о рационалности односно о цени прописиваних лекова", навео је Радосављевић.
Лекари кажу да пацијенте не бирају они, већ обратно, и да на њихову потрошњу лекова не могу да утичу. Зато оцењивање рационалности у прописивању лекова на рецепт не сматрају добрим решењем.
Мирјана Мојковић из Српског лекарског друштва каже да ће Фонд и Министарство да стимулишу превентивни рад, што би, према њеним речима, било добро, али, нажалост, има много болесних пацијената.
"Проблем је у томе што ви када добијете оцену која је, рецимо, 3,6 а знате да сте се добро нарадили у односу на колегу, који има преко пет, и знате да има мање пацијената, али има више простора да се бави превентивним радом", објаснила је Мојковићева.
Јасмина Бојовић из Републичког фонда за здравствену заштиту каже да сваки лекар има неке пацијенте који су болеснији и неке који су здравији.
"Имамо и те корективне факторе који рецимо, пацијента преко 70 година, множи са два, када је у питању педијатар, бебу множи са три, јер се зна да таква врста пацијента узима више времена, онда се више и броји", каже Бојовићева.
Према њеним речима, добродошле су примедбе, рецимо, за хроничне болеснике да уведемо ознаку, тако да, у том смислу, број пацијената је заиста главни закон за оцену.
Лекари у сеоским срединама, који због мање пацијената имају ниже оцене, могли би додатно новчано да се стимулишу, наводе у Фонду, позивајући се на примере из суседне Бугарске.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар