Читај ми!

Криза на тржишту антиквитета

Стално трговање антиквитетима у Србији не постоји. С времена на време они се нуде на сајмовима и сусретима љубитеља старина. Ипак, криза је ударила и на то тржиште, па је понуда антиквитета већа од потражње. Тако је и на актуелном сајму колекционарства у београдском хотелу "Славија".

Од пегле на угаљ, преко сребрњака, па до оружја из разних битки, уз детаљну историју - по цени од 100 динара до неколико хиљада евра.

Један од трговаца Невен Вакула наводи неке цене. "Стара посуда за мастило из 1800. године је 150 евра. Немачко ордење из Другог светског рата је 120 евра, па бродска опрема од 200 до 300 евра", каже Вакула.

Драган Мунћан нуди оригиналне столице из времена Луја XVI, није их рестаурирао јер није хтео да их дира. Александар Томић нуди порцеланске посуде "Розентал" за које тврди да вреде 230 до 250 евра, али и истиче да људи немају пара, па да ће добити највише 180 евра.

Нису међутим ретки посетиоци који су због попуне кућног буџета спремни да понуде и нешто од породичног наследства.

Вакула наводи да људи често дођу са старим фотоапаратима, двогледима, ордењем и другим ситницама у покушају да извуку неке паре у овој тешкој ситуацији.

Организатор Душан Стојковић објашњава да криза погађа и тржиште антиквитета и да самим тим опада интересовање и за старине.

"Имамо срећу што никад нисмо постигли неке цене које су биле у иностранству последњих десетак година тако да наши предмети нису толико изгубили на вредности колико су изгубили на пример у Немачкој", истиче Стојковић.

Да би се предмет прогласио антиквитетом, мора бити стар најмање један век, кажу познаваоци. Колико вреде експонати на домаћем сајму, међу којима су многи млађи од 100 година, утврдиће вам и то бесплатно - проценитељи на лицу места.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. октобар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи