петак, 29.03.2019, 06:55 -> 13:26
Извор: РТС
Аутор: Стеван Костић
Како је Босна испраћала бомбардере за Србију
Те 1999. године насловна страна сарајевског листа "Дани" била је "Лепа села лепо горе". Абдулах Сидран, песник и сценариста Kустуричиних филмова, пише песму "Савршени круг". На крају песме стихови: "Мало послије, уз кахву, испратим авионе на Србију..." У Бањалуци те 1999. све је било другачије.
У пролеће 1999, када је НАТО почео бомбардовање Југославије, Босна и Херцеговина била је једна од најважнијих суседних земаља. Од рата је прошло четири године, у Босни се налазио велики број војника из земаља НАТО-а, авиони су те '99. летели преко Босне. Република Српска била је једина у окружењу која је тада о НАТО бомбардовању мислила исто што и људи у Србији. Потпуно другачије, на НАТО нападе се гледало из Сарајева.
Те 1999. године насловна страна сарајевског листа Дани била је "Лепа села лепо горе". Абдулах Сидран, песник и сценариста Kустуричиних филмова, пише песму "Савршени круг". Песника је у четири ујутру пробудио ружан сан. На крају песме стихови: "Мало послије, уз кахву, испратим авионе на Србију и пушим, на прозору, кô какав сасвим спокојан човек."
"Ја бих поздравио ваше гледаоце, то је веома важно. И осећам људску, грађанску дужност да кажем саучешће свим породицама убијених погинулих у бомбардовању 1999. године", почиње разговор за РТС Абдулах Сидран.
Сценариста филмова "Сјећаш ли се Доли Бел" и "Отац на службеном путу" каже да све своје песме зна напамет. Међутим, песму "Савршени круг" не зна, јер је није понављао. Песма је објављена у Љиљану у пролеће '99. Сидран каже да му је изазвала доста нелагода и да је криво протумачена.
"Основа неспоразума и кривог тумачења, у чему сам ја као песник крив, јесте последњи стих, у коме се каже спокојан човек, али људи занемарују речцу 'као'! То значи да нисам, него личим на спокојног човека. А овде је важно рећи следеће: да они који су преживели пакао четворогодишње опсаде Сарајева немају мирне снове ни четири-пет година после опсаде", објашњава Сидран.
Сидран каже да га је због песме вербално напао један од представника младомуслимана. Испало је да Авдо, како сви Сидрана у Сарајеву зову, ликује због бомбардовања.
"Волео бих да сам то своје осећање исказао тако да спречим криво разумевање, јер не може се нико радовати туђој несрећи, међутим, ми се морамо питати о сличностима и разликама у бомбардовању Босне од '92. до '95. и Сарајева као града и онога што је НАТО бомбардовање Србије", истиче Сидран.
Хаџихафизбеговић: Ако је до тога морало доћи, дошло је касно
У Сарајеву је данас готово неподељено мишљење да се српска '99. не може посматрати одвојено од сарајевске '92.
Глумац Емир Хаџихафизбеговић одговара на питање како се осећао у марту '99. године: "Нисам се добро осећао, Београд је град у којем сам ја провео најсугестивније дане свог живота, Србија је место и држава коју је необично волим и ценим, било ми је тешко јер коме може бити радосна вест да гину невини људи. Међутим, контекст бомбардовања Београда и града где ви радите са мном интервју је потпуно различит – било би добро да се никад није десило ниједно гранатирање, ни Сарајева, ни Београда, ни Србије, али ако се већ, у некој хипотетичној варијанти, морало десити – десило се јако касно", каже Емир Хаџихафизбеговић.
Познати глумац и директор Kамерног театра у Сарајеву је и политички веома активан. Био је министар културе Кантона Сарајево, а прошле године, као кандидат СДА на изборима освојио је велики број гласова. Kаже да су бомбардовање Србије и гранатирање Сарајева повезани истим режимом.
"Ја сам против сваког бомбардовања у коме гину цивили, али бомбардирање војних циљева, фабрикâ оружја које су целиване, а од којег су гинула сарајевска деца, свакако сам за ту врсту бомбардовања", истиче Хаџихафизбеговић.
"Напокон бомбе на 'балканског касапина'"
Марта '99. сарајевски Дневни аваз доноси насловну страну: Напокон бомбе на "балканског касапина". Аваз ће бити један од медија које је тада опоменуо високи представник у БиХ због хушкачког медијског покривања догађаја на Kосову. На то је Аваз одговорио да су израз "балкански касапин" први употребили амерички медији.
Тих дана Аваз Слободана Милошевића назива европским Садамом, пише да је борба против тог режима легитимнија од било које повеље Уједињених нација.
Зоран Ћирјаковић 1999. био је дописник Њузвика из Сарајева. Kаже да је било ликовања, али да то није било доминантно осећање.
"Ја сам пријатно изненађен, тада сам становао у Џамијској улици, близу Алипашиног, чак сам наилазио на гомилу симпатија, питали су како ми је породица, било је и благог ликовања, било је тог босанског хумора, који мени није био близак, који је више био покварен, са елементима ликовања."
Насловница Слободне Босне била је "Силу којом је Слободан Милошевић десет година плашио читав свет НАТО савез је понизио за само два сата ваздушних удара".
"Ја мислим да се мој доживљај, и моје виђење тог 24. марта и те вечери кад је бомабардована Србија не разликује много од 400.000 логораша који су провели рат у Сарајеву, људи који су од априла '92. до 'Дејтона' '95. живели у окружењу, јер чињеница је да је то окружење производ те власти и тог режима", каже главни уредник Слободне Босне Сенад Авдић.
Додаје да бомбардовање сматра заслуженом казном, "не за народ, не за људе, него за режим који се без таквог једног удара споља не би никада ни променио".
Слободна Босна преноси сведочења албанских избеглица из Црне Горе и даје закључак: Без обзира на разарања у СРЈ, Милошевић је већ добио прву рунду рата са Западом. Преносе и текст да је протеривање Албанаца са Косова "стари план Васе Чубриловића и Иве Андрића". Преносе интервју са Хавијером Соланом. Али преносе и речи београдског муфтије Хамдије Јусуфспахића да су напади НАТО-а антимуслимански пројекат Запада. Лист преноси и речи председника Хелсиншког комитета за људска права Санџака Шефка Аломеровића – Србија је једина домовина Бошњацима из Санџака, како онда да се радујемо што се она руши.
"Лепа села лепо горе"
Најпозантија сарајевска насловница о бомбардовању била је она из листа Дани – "Лепа села лепо горе". Уредник листа Сенад Пећанин пише: "Морам да признам да не делим осећај еуфорије који је захватио моје окружење. Не могу се радовати нечему што касни пуних осам година, током којих је Милошевићу било дозвољено да направи све оно што је учинио у Хрватској и Босни и Херцеговини".
"Господин Пећанин се некако све време борио сам са собом и ту је изашла његова природа, али он није слика те редакције, где је било дивних и толерантних људи", каже Зоран Ћирјаковић.
"Ја сам предложио Њузвику текст на ту тему, шокиран садржајем коментара и насловнице, и главни уредник је одлучио да га објави као најпрестижнију колумну у недељнику. То је и за моје уреднике у Њујорку било јако скандалозно и ружно", каже Ћирјаковић.
Пећанин ће касније због насловнице доћи у сукоб и са Франом Цетинићем, а по Цетинићевом сведочењу и са новинарима листа Време из Београда.
Сам Пећанин ће записати следеће: "Паролу 'Лепа села лепо горе' нису измислили Дани, већ мирољубиви српски уметници док су горела босанска села, она која је упалио њихов вожд Милошевић. Босанци су с болном тугом примали тај братски цинизам док су гореле њихове куће, а сад кад је цели модерни свет мало 'припалио' и у Милошевићевом дворишту, ми смо се само поиграли поетиком већ виђеном у четворогодишњем убијању Босне, верујући да се свака злоћа на концу врати своме изумитељу."
Бањалука: "Звер је поново напољу"
Само 190 километара даље, у Бањалуци, све је било другачије. О НАТО-у, који је у рату бомбардовао делове Републике Српске, у Бањалуци нико није лепо мислио. А четири године после рата, у БиХ је било доста војника из земаља које су '99. напале СРЈ.
"Они су били нека врста логистике у аргесији, такође, у том тренутку Војска Републике Српске има своју војску као самосталну организацију, због те две ствари ја мислим да је БиХ била важна, ови људи из мировне мисије су покушавали да потпуно пацификују и ставе под контролу војску", каже новинар Бранислав Божић.
Тих дана у Бањалуци одржавају се протести са паролама "Звер је поново напољу", "НАТО фашисти", "Не дамо вам Србију". Глумац, редитељ и музичар Никола Пејаковић тада је живео на релацији Београд–Бањалука.
"Ми смо тад сви говорили истим језиком, сви смо били љути, у Бањалуци је горео енглески конзулат, који се никад више није вратио, сад су они љути на нас. Био је исти осећај да раде нешто антицивилизацијско, што не би требало да раде", каже Никола Пејаковић.
"Бомбардовање је, како се мени чини, један догађај у последњем чину наше трагедије. Отимање Kосова, то је као операција на срцу, операција на срцу је кључна", описује Пејаковић.
Позиција Републике Српске
Март 1999. у политици Републике Српске био је буран. Три недеље пре почетка бомбардовања, високи представник сменио је председника Републике Српске Николу Поплашена. Премијер је тада био Милорад Додик, а влада коју је чинила коалиција Слога била је веома нестабилна.
"Имам осећај да је усаглашен став тада владе и сада да се дозволе демонстрације у неколико градова, младих људи, да то буде неки испусни вентил, али у основи осим активности појединаца, Република Српска је остала камерно мирна", каже новинар из Бањалуке Бранислав Божић. "Мада, сада неки министри из владе тога доба тврде да су мимо јавности, пружали помоћ Србији", истиче Божић.
Никола Пејаковић каже да је српски народ бомбардовањем показао да није спреман да буде део "ове цивилизације која баш и није добра према земљи и планети".
"Тај панк положај Србије је опет добар, свака се слобода мора платити, ако ви можете да кажете Америма – не, то се плаћа. Све се плаћа", сматра Пејаковић.
Изетбеговић: Све осим победе НАТО-а било би опасно
Једна од добрих метафора односа три народа у БиХ према бомбардовању СРЈ било је истраживање Аваза: Да ли подржавате нападе НАТО-а? Према том истраживању Бошњаци и Хрвати га подржавају, Срби су против. У Бихаћу ниједан од анкетираних није против, у Бањалуци ниједан анкетирани није за. Тако се у причи о НАТО-у и Србији, Босна вратила на причу о себи.
"Ја са Сарајевом немам никакве везе, генерално, ми живимо потпуно паралелне животе, зна се шта они мисле, шта ми мислимо, то је тако. Говорим о идеологијама, људи су увек исти, наравно, али те идеологије, то наше Начертаније и њихово, ако смем да кажем, потпуно је различито", каже Пејаковић.
Kад је реч о бошњачким политичарима и бомбардовању 1999. године, није било великих разлика. Алија Изетбеговић у априлу каже: "Акција НАТО-а не сме се завршити нерешено, све осим победе НАТО-а било би опасно, не само за Kосово и избеглице већ и за БиХ, Балкан, па и шире".
Већ после неколико дана бомбардовања, у Црну Гору, Македонију, Босну почињу да долазе албанске избеглице са Kосова. Сарајевска штампа пише о масовним масакрима над Албанцима, а јавност судбину Албанаца '99. повезује са судбином Бошњака у време рата.
"Ми не можемо прихватити да се ствари гледају изоловано, нико, кад говори о бомбардовању, не казује шта му је претходило, шта му је био циљ, преговоре где се Милошевић као човек ненормалне психологије инати са целим светом, не желећи да повуче војне и полицијске снаге са територије Kосова, на којој је већ обављен егзодус стотина хиљада домицилног становништва", каже Абдулах Сидран.
Последице 1999.
За време рата у Сарајеву 1992. снимљен је спот "Писмо пријатељу". Песма говори о рату, у споту су многи представници сарајевске елите, пева је Kемал Монтено, поред њега седи Абдулах Сидран. Песма се завршава речима – Никоме се не поновило.
"Али ја не могу за вас заузети неку саветодавну позицију, ви сте своји, али је потребно адресирати кривицу тамо где она спада, а она спаде у болесни ум једног човека", каже Абдулах Сидран. "Неће се никад променити историјска истина, а то је да су сва бомбардовања била селективна и да су најављивана", каже Сидран.
Бранислав Божић каже да је Слободан Милошевић био само метафора, и да је намера била да се сломи дух српског народа "са ове стране Дрине". "Да и они кажу – нека, и требало је да их бомбардују, та идеја је била нереална, али је била идеја", каже Божић.
Зоран Ћирјаковић сматра да је за бошњачке националисте бомбардовање било једно велико охрабрење, "да ако Србија или неки српски политичар пређе неке границе које поставља Запад, да ће се лакше реаговати".
"Ја мислим да се српска политика није опаметила и да је српска политика крива за ту агресију, агресије долазе из цимања озбиљних мангупа, држава и сила за нос, то цимање не престаје", сматра Емир Хаџихафизбеговић.
Никола Пејаковић верује да треба да опростимо сви свима. "Намерно помињем тај интервју, где сам рекао да им се треба мајке... кад се буде могло. Али, опет, то је тук на утук, чак и да можемо, нећемо ми њих бомбардовати, зашто бисмо ми били као они? И на крају, кад би се ми вратили Христовом науку, било би нам боље, треба опростити, у реду, заиграли сте се, урадили су страшне злочине, а страшне злочине су направили, ми можемо само да опростимо", каже Пејаковић.
Четири године након најкрвавијег рата на простору Балкана, Босна као да је била транзитна зона за последње ратне трзаје. У јуну '99. године руски војници из Босне одлазе на Kосово и заузимају аеродром "Слатина" у Приштини. Тако је Босна, сплетом историјских околности или игром судбине, утицала на драматичне догађаје 1999. године, коју Сарајево и Бањалука никад неће гледати исто. И то је можда једна од слика Босне данас.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 22
Пошаљи коментар