Хокеј на леду

Канађани у нокдауну

Одиграна три велика дербија у којима су славили Русија, Шведска и САД. Уместо великог финала на помолу велико четвртфинале.

Последње коло такмичења по групама названо је "супер недеља" јер су штапове укрстили велики ривали Русија и Чешка, Канада и САД а у последњем мечу дана Шведска и Финска.

Канада - САД 3:5

Канађани су пре Олимпијског турнира проглашени првим фаворитима, док се подмлађеном америчком тиму нису давале веће шансе за неку од медаља. Међутим, селекција САД нанела је тежак ударац домаћој репренетацији савладавши је са 5:3. Селекција земље "јаворовог листа" је у нокдауну а цела Канада у шоку.

Американци су повели већ после 40 секунди, голом Брајана Рафалског. Ерик Стал је изједначио у 9. минуту, али је само 20 секунди касније Рафалски поново довео свој тим у предност. Почетком друге трећине Дени Хитли постиже други гол за Канаду. На одмор се ипак није отишло са нерешеним резултатом јер је Крис Друри 3 минута пре краја овог периода игре довео САД у вођство од 3:2. У 8. минуту последњег периода игре Лангенбрунер је повисио на 4:2. Трачак наде Канађанима враћа Сидни Крозби који три минута пре краја меча смањује на 4:3. Канађани последње тренутке утакмице играју без голмана, којег су заменили додатним играчем на леду, али уместо изједначења примају још један гол, пошто је из контранапада Рајан Кеслер погодио празну мрежу.

Русија - Чешка 4:2

Руси су победом над Чешком изборили прво место у својој групи, а Чехе послали у разигравање за четвртфинале.

"Зборнаја команда" је повела голом Малкина 5 минута пре краја првог периода игре, али је 4 минута касније Плеканец изједначио. На нови погодак чекало се до 15. минута друге трећине, када је Козлов поново довео Русе у предност. Почетком последње трећине Малкин је својим другим голом повисио на 3:1. Пет минута пре краја сусрета Милан Михалек смањује на 3:2 и уводи меч у узбудљиву завршницу. Чеси опседају гол Набокова, стварају шансе, али без успеха. Коначан резултат од 4:2 поставља Павел Дацјук у ситуацији када су Чеси, у последњем покушају да стигну до изједначења, из игре извели голмана и увели шестог играча.

Шведска - Финска 3:0

Швеђани су у скандинавском дербију убедљиво савладали Финску, али су на основу резултата из првог круга обе реперезентације избориле директан пласман у четвртфинале.

Шведска је повела већ у 6. минуту голом Ериксона. На 2:0 повисио је Бакстром на почетку друге трећине а коначних 3:0 поставо је поново Ериксон, два минута пре краја другог периода игре.

Велико четвртфинале

Сада је већ извесно да од прогнозираног и прижељкиваног великог финала између Канаде и Русије неће бити ништа. Судар два прва фаворита турнира десиће се вероватно много раније. У случају да Канада у разигравању савлада Немачку, у четвртфиналу иде право на Русију.