Рио у бројкама – Фелпс, Бајлс, Ледеки, Болт...

Олимпијски пламен је угашен и спуштена је застава на 31. летње Олимпијске играма у Рио де Жанеиру, после 16 узбудљивих спортских дана.

Више од 11.000 спортиста из 207 земаља такмичило је у 31 спорту, а подељено је 306 комплета медаља.  Било је рекорда, писала се историја, легенде су потврдиле свој статус, а неке нове звезде су рођење.

Би-Би-Си је изабрао најзанимљивију статистику из Рија.

Други пут узастопно, а 17. пут укупно, спортисти САД били су на врху табеле по броју освојених медаља. Овог пута освојили су 121 медаљу, од чега је 46 златних.

Спортисти САД су били доминантни у атлетици освојивши 31 медаљу, 20 више од другопласиране Јамајке.

Такође, најбољи су били и у базену. Пливачи САД су освојили 33 од укупно 104 медаље колико је подељено на пливачком такмичењу. Њихов најближи пратилац била је Аустралија, чији су пливачи освојили 10 медаља.

Први пут на Играма учествовао је и тим избеглица, који је освојио две медаље, а дебитовали су Косово и Јужни Судан. Фиџи, Јордан и Косово су први пут у историји освојили медаље на Олимпијским играма.

Олимпијски тим Србије од 103 члана освојио је осам медаља, а заузео је 32. место на листи селекција.

Међу највећим звездама Игара били су Американци Мајкл Фелпс, Кејти Ледеки и Симон Бајлс, уз наравно незаобилазног Јусеина Болта. Фелпс је у Рију освојио пет златних и једну сребрну медаљу у Рију, а укупно 28 олимпијских медаља, од чега 23 златне. Ледеки је четири пута била на највишој степеници победничког постоља, а уз то је освојила и једно сребро. Америчка гимнастичарка Симон Бајлс је на својим првим Олимпијским играма освојила четири златне и једну бронзану медаљу.

Другу недељу Игара у Рију обележио је Јусеин Болт. Потврдио је свој статус највећег спринтера свих времена, освојивши златне медаље на 100 и 200 метатара и у штафети 4x100 метара.

Болт је стигао до девет златних олимпијских медаља и изједначио се са Карлом Луисом.

Јапански гимнастичар Кохеи Учимура је за 44 године постао први гимнастичар који је успешно одбранио олимпијску титулу у вишебоју. Он је такође помогао репрезентацији Јапана да освоји тимско злато, прво још од Атине 2004. године.

Јужна Кореја је освојила четири златне медаље у стрељаштву и тако наставила своју доминацију у том спорту.

Британац Мо Фарах постао је први атлетичар који је два пута узастопно освајао златне медаље на 5.000 и 10.000 метара. Последњи пут то је успело Финцу Лесу Вирену на Играма у Минхену и Монтреалу, 1972. и 1976. године.

Енди Мари је постао први тенисер који је успео да одбрани титулу у синглу на Олимпијским играма. Он је то урадио истог дана када је Џастин Роуз освојио прву британску титулу у голфу на Олимпијским играма после 112 година. 

Американац Ештон Итон постао је први вишебојац који је одбранио титулу још од Британца Далеја Томпсона на Играма 1980. и 1984. године. Он је успео и да изједначи олимпијски рекорд са 8.893 бода.

Јамајчанка Елани Томпсон постала је прва атлетичарка која је на истим Олимпијским играма освојила златне медаље на 100 и 200 метара после 28 година.

У Рију је постављено 27 светских рекорда у пет спортова - стреличарству, атлетици, бициклизму, пливању и дизању тегова. Светски рекорди су могући у још само два спорта, модерном пентатлону и стрељаштву.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. јун 2024.
23° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару