недеља, 26.12.2021, 06:31 -> 16:04
Извор: РТС
Аутор: Иља Мусулин, дописник РТС из источне Азије
Ковид није утицао само на Игре у Токију, већ и судбину олимпијског села – купци станова поднели тужбу
Неизвесношћу и страхом праћене, пригушене, али успешно одржане Олимпијске игре у Токију одавно су завршене, али сада ван рефлектора светских медија њихова сложена заоставштина наставља да притиска грађанство Токија.
Олимпијско село, изграђено на пожељној локацији на обали најдубље тачке престоничног дела Токијског залива, требало је да буде претворено у стамбено насеље 2023. године, али је због једногодишњег одлагања највеће спортске феште, његово усељење одложено са наредну, 2024.
То је, међутим, пореметило планове и изазвало економске губитке купцима станова у зградама у токијском кварту Харуми, који је подигнут на вештачком острву насталом насипањем отпада и земље и одиграо улогу олимпијског села.
Двадесет девет купаца зато је у петак Окружном суду у Токију поднело колективну тужбу против компаније "Мицуј некретнине" и других инвеститора, попут "Мицубишија", "Сумитомоа" и "Номуре", који су изградили комплекс од 13 хектара на обали Токијског залива, који се састоји од преко 20 великих стамбених зграда које би требало да удоме око 12.000 људи.
Подносиоци тужбе захтевају да им се или омогући усељење, како је раније и било предвиђено у марту 2023, или да им се додели финансијска одштета за период од годину дана, колико износи кашњење.
Остаје да се види да ли ће се и бројни други купци определити за исти корак, у настојању да се што пре докопају некретнина за које су већ положили новац.
Куриозитет је да је олимпијско село изграђено непосредно уз постројење за спаљивање и прераду смећа, које дневно уклони око 600 тона градског отпада.
То насеље се састоји од 5.632 стана и има укупну површину од 678.000 квадрата. Његова изградња и уређивање је настављено и након завршетка игара, што објашњава зашто се његово усељавање планира тек за 2024.
Јапанска престоница тако сада улази у дуги и болни процес решавања компликација у вези са Олимпијским играма које су последица епидемије коронавируса, од којих је највећи буџетски дефицит који је настао услед губитка прихода од карата и пропратних догађаја, а затим и обештећење спонзора и будућих станара насеља које је обавило функцију олимпијског села.
Коментари