Лаловић: Рвање је доживело експанзију променом правила

Председник Међународне рвачке федерације Ненад Лаловић изјавио је је овај спорт доживео експанзију у последње две године, од када су промењена правила и да сада има двоструко више чланова него раније, тако је и значајно повећана гледаност.

"Имамо 180 држава чланица, а имали бисмо и више када би се учанили и они који се баве традиционалним рвањем. Ова федерације је привукла све врсте рвања и за кратко време удвостручила број чланова, а као последицу тога ја само добио позив за чланство у МОК-у.", рекао је Лаловић у интервјуу агенцији Бета.

На састанку Међународног олимпијског комитета који ће се одржати у августу у Куала Лумпуру очекује се да ће Лаловић бити изабран у МОК и тако после Боре Станковића постати други човек из Србије у тој организацији.

"Међународна рвачка федерација има 180 држава чланица, а на Олимпијским играма учествоваће 354 и то не значи да су све земље заступљене. На прошлим ОИ 29 држава је узело медаље. Мислим да нема другог спорта у којем се то може догодити. Тачно је да има пуно категорија, али само један спортиста учествује и нико не може да иде кући са две медаље", рекао је Лаловић.

Он је додао да није добро што постоје спортови у којем поједини такмичари могу да узму девет медаља, јер у таквим ситуацијама спорт умире у малим земљама које немају резултат.

"Рвање је спорт и богатих и сиромашних. Азербејџан је веома богат, САД су јако богате, Куба је сиромашна, Иран је богата држава, а можда сиромашан народ, али је са Русијом највећа рвачка сила... У неким бившим совјетским републикама, које су веома богате, рвање је спорт "број један", рекао је Лаловић.

Према његовим речима, популарност рвања је падала до пре две године, а "сада драматично расте", јер је спорт постао интересантан после промене правила.

"Спорт је био умртвљен. Знамо шта се и у одбојци догодило са једном променом правила... И ми смо морали да ограничимо време, морали смо да знамо када је финале, када је додела медаља, када имамо сигнал за пренос. О томе се није водило рачуна и нисмо имали гледаоце. Други проблем је био неразумевање правила. Добар је спорт онај када доведете ујутру у халу некога који неки спорт никада није гледао, а када оде кући зна сва правила. Имали смо исувише компликован спорт, који је био резервисан за специјалисте који се у то разумеју", рекао је Лаловић.

Председник Међународне рвачке федерације истакао је да је 2013. године била процена да је просечна старост гледаоца рвања око 50 година, сада је пала испод 40, а да је идеја да просечна старост гледаоца буде између 20 и 30.

"Циљ је и нова презентација. Имамо спортове који нису много интересантни, али спољним ефектима, презентацијом, имају велику гледаност. Ми можемо да имамо и једно и друго. У овом тренутку спорт није довољно презентован, јер пре свега не постоји довољна пажња према нашим супер-звездама", рекао је Лаловић.

На питање, шта би био успех Србије на предстојећем Светском првенству у Лас Вегасу, он је одговорио:

"Освајање једне или две медаље би био успех, јер се Србија такмичи само у једној дисциплини".

"Ми учествујемо само у дисциплини грчко-римским стилом, значи у једној трећини такмичења и зато би једна или две медаље био велики успех. Немамо такмичаре другој дисциплини и немамо такмичарке", рекао је Лаловић и додао да је рвање за жене од 2004. године у програму олимпијских игара и да су многе државе препознале тај спорт као могућност да освоје медаље, када није била јака конкуренција.

Према његовим речима, у Србији још не постоје женски рвачки клубови, али се нада да ће их ускоро бити.

"Успех рвача Србије је плод рада Рвачког савеза. У рвању се тешко постиже резултат, потребно је минимум седам година рада. У наредних годину дана наши рвачи бориће се за пласман на Олимпијске игре 2016. Императив није медаља, већ квалификације за ОИ", рекао је Лаловић.

Председник Међународне рвачке федерације објаснио је да је "огроман успех" када Србија освоји медаљу на неком великом такмичењу, нарочито када се упореди њен буджет са буджетима других федерација.

"Рвање је донело много медаља бившој Југославији. Не треба да се заборави да је и даље међу најтрофејнијим спортовима на овим просторима", закључио је Лаловић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње