понедељак, 13.10.2014, 11:33 -> 13:21
Закон о спречавању допинга у скупштинској процедури
Посланици Скупштине Србије почели су расправу о Предлогу закона о спречавању допинга у спорту, којим ће се ова област у потпуности ускладити са међународним прописима и новим Светским антидопинг кодексом који ступа на снагу наредне године.
Такође, овим закон биће омогућено да Србија и даље може да буде организатор међународних такмичења.
"Ово ће нашим спортистима омогућити несметано учешће на великим међународним такмичењима, будући да спортисти из земаља које не ускладе своја антидопинг правила са одредбама Светског кодекса неће имати право учешћа", рекао је новинарима у парламенту министар омладине и спорта Вања Удовичић.
Удовичић је објаснио да се нови закон доноси јер се правни оквир на међународној сцени променио у односу на 2005. годину, када је донет актуелни закон, као и сам спорт.
"Сведоци колико је спорт пре 10 година био 'успоренији', а колико је данас активнији, динамичнији, бржи и колико је неопходно спречавати све оне негативне појаве које прате професионални спорт", рекао је министар омладине и спорта.
Он је додао да ће спортски стручњаци и регистровани спортисти свих узраста бити најмање једном годишње информисани о приписима који се односе на допинг у спорту.
Законом су дефинисана права и обавезе гранских националних савеза, рекао је Удовичић и додао да су такође успостављене обавезе антидопинг агенције.
"Сматрамо да је веома битно усвојити овај закон јер првенствено пратимо међународне правне токове, а с друге стране условљени смо од стране Светске антидопинг агенције јер од почетка следеће године наши спортисти неће бити у могућности да се такмиче на међународној сцени ако се не усвоји закон, поновио је Удовичић.
Допинг у спорту је забрањен, а они који прекрше ту забрану – спортске организације или спортисти, могу бити кажњени затвором од шест месеци до 12 година или новчаном казном од 50.000 до милион динара, предвиђено је Предлогом закона о спречавању допинга у спорту.
Антидопинг агенција Србије (АДАС) је у периоду од јануара 2006. до новембра 2013. спровела укупно 4.347 допинг контрола и открила 48 позитивних спортиста, од којих је највише било у рвању и бодибилдингу, подаци су које је Влада Србије навела у образложењу за доношење закона о спречавању допинга у спорту.
Највише су коришћени анаболички агенси и стероиди.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар