Кошаркаши Грчке елиминисали Хрватску и изборили Олимпијске игре

Кошаркаши Грчке победили су селекцију Хрватске 80:69 у финалу квалификација за Олимпијске игре и изборили учешће на турниру у Паризу.

Кошаркаши Грчке елиминисали Хрватску и изборили Олимпијске игре Кошаркаши Грчке елиминисали Хрватску и изборили Олимпијске игре

Грци су оправдали улогу фаворита на квалификационом турниру у Пиреју и после паузе од 2008. године, од последњег наступа на Олимпијским играма у Пекингу, поново ће бити део Игара, овога пута у Паризу.

Хрватска ће пропустити други пут заредом олимпијски турнир, последњи пут играла је у Рио де Жанеиру 2016. године и заузела је пето место.

Грчка ће играти на Олимпијским играма у групи А против Канаде, Аустралије и Шпаније.

Селекција Грчке коју с клупе предводи Василис Спанулис, тимском игром је сломила отпор Хрватске. На крају прве четвртине резултат је био нерешен 22:22. Међутим, Грци су у наставку меча били бољи организационо у оба правца и успели су пре полувремена да стекну предност од шест поена - 45:39.

У трећој деоници Грчка је подизала ниво игре коју Хрватска није испратила, што се на крају одразило и на резултат - 66:53. Хрвати су покушавали да ухвате прикључак у последњој четвртини, али им Грци нису дозвољавали, сјајном одбраном приморавали су ривале на исхитрене шутеве, те је меч окончан победом домаћина турнира.

Јанис Адетокумбо био је најефикаснији играч са 23 поена, а Јоргос Папајанис је убацио 19 кошева. Код Хрвата истакли су се Ивица Зубац и Дарио Шарић који су убележили дабл-дабл учинак. Зубац је имао 19 поена и 12 скокова, а Шарић 14 поена и 12 скокова. Матео Дрежњак и Марио Хезоња уписали су по 15 поена.

Кошаркашко такмичење на Олимпијским играма одржаће се од 27. јула до 10. августа.