Сумрак фаворита, Француска боља од Америке

Репрезентација Француске пласирала се у полуфинале Светског првенства у Кини, пошто је у одличном мечу четвртфинала у Донгуану савладала тим Грега Поповича са 89:79 (18:18, 27:21, 18:27, 26:13). Французе су до победе предводили фантастични Фурније са 22 и Гобер са 21 поеном.

Французе је до победе предводио сјајни Руди Гобер са дабл-дабл учинком – 21 поен и 16 скокова, а велика подршка били су му Еван Фурније са 21 кошем и Нандо де Коло, који је забележио 16 поена. У тиму САД најефикаснији је био Донован Мичел са 29 поена, шест скокова и четири асистенције.

Њихов ривал у полуфиналу биће Арегентина, која је претходно победила Србију са 97:87.

Поражени Американци ће играти против кошаркаша Србије у борби за пласман од 5. до 8. места, а тај меч је на програму сутра од 13 сати.

У полуфинале су се пласирали и Шпанци, који ће за финале играти против Аустралије или Чешке.

Петоструки шампион света ушао је као фаворит у дуел са Французима, иако у селекцији Америке нема великих НБА звезда.

Искусни селектор Грег Попович имао је на располагању 12 физички изузетно припремљених играча. Французи, иако на овом шампионату нису показали неки завидни ниво игре, изгледа да нису били превише импресионирани противником.

Одлично су почели меч, боље играли и били у вођству све до финиша треће деонице, када је екипа Грега Поповича, предвођена Донованом Мичелом, Крисом Мидлтоном и Харисоном Барнсом, успела да преокрене и поведе са седам разлике.

Француска је тада поново заиграла боље и прво тројком Ниликина изједначила на 76:76, а затим је кошевима Гобера, Фурнијеа и поново Ниликина стекла шест поена предности. "Триколори" су до краја сачували и чак увећали предност и заслужено се пласирали се у полуфинале.

Ток меча:

14.57 – Крај меча. Победа Француске над тимом САД – 89:79!

14.45 – Француска на прагу сензације и полуфинала – 82:78 на мање од минута пре краја.

14.38 – Кошем Фурнијеа, Француска поново води – 78:76.

14.36 – Драма на мечу, Французи тројком стижу до изједначења половином последње деонице – 76:76.

14:28 – Серија од 6:2 за тим САД на старту последње четвртине – 72:65.

14.22 – Завршена је и трећа четвртина, Американци воде са 66:63 против Француске. Венсан Коле морао је у финишу деонице да изведе Фурнијеа и Гобера да их одмори за одлучујући период игре. Американци су се распуцали, што је и резултирало вођством тима Грега Поповича.

14.14 – Шоу Донована Мичела (26 поена), који је "промешао" одбрану Фрацуске и положио лопту за минималну предност Француза – 60:58. Сада је Венсан Коле принуђен да затражи тајм-аут.

14.11 – Сјајна кошарка у Донгуану, Француска и даље води, резултат је 57:52 после првих пет минута у трећој четвртини.

14.00 – Настављен је меч, Мајлс Тарнер постиже прве поене у трећој четвртини за 45:41.

13.46 – Полувреме на мечу, Француска води против САД са 45:39. Еван Фурније предводи Француску са 13 поена, Руди Гобер такође прави велике проблеме тиму САД, ко год да га чува. Играч Јуте затворио је и све прилазе кошу свог тима. Нандо де Коло постигао је седам, а Албиси пет поена. Тим Грега Поповича предводи Донован Мичел са 15 поена.

13.39 – После нове тројке фантастичног Фурнијеа, Грег Попович принуђен да затражи тајм-аут – 39:33.

13.34 – "Тврда" утакмица у Донгуан арени, 31:29 води Француска после седам минута у другој деоници.

13.25 – Тројкама Албисија и Де Колоа, Французи долазе до највеће предности на мечу – 27:22.

13.20 – Прва четвртина завршена је нерешеним резултатом 18:18. Репрезентација Француске сјајно парира изабраницима Грега Поповича, не допуштајући им да дођу до своје препознатљиве игре. Француски центри обављају одличан посао у одбрани.

13.10 – Одлична игра Француза, који воде са 10:8 после првих пет минута меча.

13.04 – Фурније постиже први погодак на мечу, с друге стране узврћа Донован Мичел – 2:2.