Љајић: Тек за две године можемо да изађемо Звезди на црту

Председник Привременог органа фудбалског клуба Партизан Расим Љајић изјавио је да дуговања нису једини проблем "црно-белих", као и да ће бити потребно одређено време док клуб не буде могао да парира Црвеној звезди.

Љајић је недавно на Скупштини клуба изабран за председника Привременог органа Партизана.

"Имали смо Скупштину клуба на којој је требало да се изабере ново руководство. С обзиром на то да је било врло мало времена за квалитетно спровођење избора, предлог чланова Привременог органа био је да се формира Кризни штаб који ће руководити клубом до следеће скупштине, када би требало да дође до избора нових чланова. Тренутно смо у фази организације која би у наредном периоду требала да стабилизује клуб. Прво пролазно време биће до краја ове године, када ћемо проценити стање клуба, у каквом се налазимо, да ли има напретка и да предложимо мере које ће омогућити да Партизан стане на здраве ноге", рекао је Љајић за К1.

Изјавио је да су га позвали бивши играчи Партизана који су међусобно комуницирали. 

"Пре мене је било неколико кандидата, које су консултовали, али су они одбили да уђу у овај Привремени орган. Сетили су се мене из два разлога: прво, већ сам био део управе Партизана пре десет година, а друго, пре две године покренули смо иницијативу која је довела до садашњих догађаја. Предложили су ме, ја сам пристао, али уз одређене услове, од којих је један био формирање Привременог органа с роком од максимално шест месеци. Рекао сам да ћемо се повући за два месеца ако не приметимо подршку и напредак. Ако не буде жеље, воље и спремности да се овај проблем реши, дићи ћемо руке. Мислим да смо за недељу дана постигли невероватне резултате с обзиром на објективне проблеме", истакао је Љајић.

На седници Скупштине ФК Партизан разрешени су дужности председник Милорад Вучелић, генерални директор Милош Вазура, чланови Управног одбора, као и сви чланови Скупштине клуба.

"Притисак јавности је био толико јак, да људи који су били у управи нису очекивали да ће остати. Разговарао сам све време са њима у том транзиционом периоду, који је трајао неких 15 дана. Хтели смо да видимо каква је ситуација, а најбоље информације смо могли да добијемо управо од тих људи. Били су врло кооперативни у погледу тих информација, које су нама биле потребне. Онда су се они повукли, јер више није било смисла да ту буду", додао је први човек Партизана.

"Ради се на систематизацији и смањењу трошкова"

Истакао је да дуговања Партизана нису једини проблем.

"Ишао сам у ревизорску кућу, где сам видео апсолутну структуру тих обавеза, ко су повериоци и где је тај дуг направљен. У том погледу сам знао шта нас очекује, да ли ће бити још нечега, то ћемо да видимо. Јуче нам је један клуб активирао меницу, повукли су нам средства. Морали смо да их зовемо да нам не узму баш све. Немојте сиротињу да дирате у овом тренутку. Буквално су нам пола вратили", рекао је Љајић.

Фудбалски клуб Партизан дугује око 60 милиона евра.

"Искључе струју, па зовете да их молите да поново укључе, јер ћете платити неки део дуговања. Исто се дешава и са водом. Да није било донација Николе Петровића и Милије Бабовића, који су се сами јавили и уплатили средства, јуче не бисмо могли да исплатимо плате, с обзиром на то да је пуштена меница коју нисмо очекивали. Ту смо нешто решили, криви смо, то је дуг и обавеза, изненадили смо се, али функционишемо на овај начин, јер тренутно немамо системско решење", навео је Љајић

Додао је да у клубу планирају систематизацију како би смањили дуговања.

"Радимо озбиљну систематизацију, која ће бити завршена за два или три дана, како бисмо смањили број запослених и истражили могућности за смањење плата, које су заиста огромне. Месечни трошкови за плате износе 1.200.000 евра, укључујући радну заједницу и фудбалере, док су нам приходи практично нула. Покушавамо да организујемо клуб као корпорацију, како бисмо у будућности могли да функционишемо, али сада се боримо да останемо на површини".

Навео је да клуб нема продају играча, која је некада била једна од карактеристика Партизана. 

"Продајом једног или два играча могли бисмо да обезбедимо пола или трећину буџета. Остали приходи долазе од спонзора и ТВ права, што може да функционише. Годишњи буџет износи 22 милиона евра, али морамо да га смањимо на 16 или 17 милиона ако желимо да опстанемо, можда чак и више, у зависности од пласмана и могућности продаје неког играча. Продаја једног играча у овом тренутку била би спас, али то је више жеља него реалност. Имамо потенцијална два или три играча, али све се своди на потенцијал. Сада нисам сигуран да је то изводљиво", нагласио је Љајић.

Љајић је навео да Партизан највише дугује Пореској управи.

"Пореској управи дугујемо 22 милиона, агенцијама и агентима 4,5 милиона, играчима 10 милиона, док су дуговања према клубовима око шест милиона. Сада морамо да контактирамо све те људе, правимо репрограме и нешто плаћамо. Није једноставно, али једина позитивна ствар је ентузијазам који сви имамо. Нажалост, немамо џак пара да измиримо све те дугове", рекао је први човек Партизана.

"Желимо да вратимо дигнитет дербију"

Љајић је подсетио да је држава помагала клубу из Хумске.

"Теза да држава неће пустити Партизан низ воду заправо је довела до тренутне ситуације. Сви су се ослонили на то. Држава је заиста помагала, јер би, у супротном, клуб озбиљно пропао да није било њене подршке. Ни сада не бисмо добили лиценцу УЕФА да није било државе. Међутим, ја и људи из овог Привременог органа не планирамо да тражимо помоћ државе док не постигнемо одређене резултате. Није ми проблем да тражим помоћ ако успемо да направимо значајне уштеде и повећамо приходе кроз донације, спонзоре и људе које ћемо ангажовати", додао је Љајић.

Потом објаснио и на који начин је бирао људе за Привремени орган Партизана.

"Ја сам бирао људе, али нисам познавао никога осим Милке Форцан. Само сам једном разговарао са Предрагом Мијатовићем у вези с једним фудбалером. Имао сам јасну представу о профилу који нам је потребан. Нисам веровао да ће прихватити позив, с обзиром на то да му је више пута понуђено да преузме Партизан, а није размишљао о томе. Када је коначно пристао, знао сам да смо већ пола посла обавили. Било је изазовно, јер је постављао много питања", казао је Љајић и додао да га је изненадила продаја више од 14.000 улазница за меч против Чукаричког.

Навео је да су Предраг Мијатовић и Данко Лазовић задужени за играче.

"Свако зна шта ради у овом одбору, и због тога сам презадовољан. Лазовића је предложио Мијатовић. Један од услова је био да Данко буде део клуба, иако га нисам претходно познавао. То сам прихватио", додао је Љајић.

Изјавио је потом да се нада здравом ривалству са Црвеном звездом.

"Желимо природно и спортско ривалство како бисмо вратили дигнитет том дербију. На последњем дербију, ни навијачи Звезде се нису радовали победи, нити навијачи Партизана туговали због пораза. Таква разлика у класи довела је до губитка дражи тог дербија. Није грех да два челника клуба јавно седну и попију кафу", истакао је Љајић.

На питање када ће Партизан моћи да изађе Звезди на црту, Љајић је рекао да такав сценарио може да се очекује за око две године.

"Волео бих да кажем сутра, али то није реално. Биће потребно око две године, не може пре. Са дугом од 60 милиона евра и приходом који је апстрактан, план је да у наредној сезони играмо у Европи, што би значило финансијски опоравак и стабилизацију клуба. Након тога можемо да разговарамо о томе да будемо заиста конкурентни и да се боримо за титулу", закључио је Љајић за К1.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње