Зимска финансијска дијета у Премијер лиги довешће до летње глади

Зимска финансијска дијета у Премијер лиги резултат је најниже потрошње у последње три године - клубови су у јануару издвојили укупно 112 милиона евра. Правило о профиту и одрживости Премијер лиге утицало је на смањење потрошачке моћи клубова, а Евертон је послужио као пример диктирања финансијске дисциплине.

Зимска финансијска дијета у Премијер лиги довешће до летње глади Зимска финансијска дијета у Премијер лиги довешће до летње глади

У поређењу са прошлогодишњим јануарским прелазним роком, недавно завршени је на дијети.

Премијер лига је у јануару 2023. године потрошила 956 милиона евра. Примера ради, Енцо Фернандез је коштао 120 милиона, а Челси је у збиру допринео с рекордних 330 милиона евра.

Прошлогодишње интересовање за фудбалере уследило је након завршеног Мундијала у Катару, а ове, односно претходне године није било такмичења тог ранга које би утицало на клубове да доведу неке од најбољих играча. С тим у вези, изостала је финансијска реакција.

У јануару 2024. године сви клубови из Премијер лиге направили су само 17 купопродајних уговора. Позајмице су постале краткотрајни тренд. Најскупљи трансфер дело је Тотенхема - румунски дефанзивац Раду Драгушин коштао је 29 милиона евра.

Nil Satis, Nisi Optimum или Само најбоље је довољно добро

Неки од узрока за мање јануарске новчане издатке у Премијер лиги били су одузимање бодова Евертону због кршења финансијског фер-плеја, али и ограничење изазвано правилом о профитабилности и одрживости у Премијер лиги.

ПСР илити Правило о профитабилности и одрживости клубова уведено је 2013. како би се изједначили услови и притом онемогућили клубови с богатим власничким групама да троше велике своте новца најчешће на трансфере. То у пракси значи да тимови могу себи да дозволе луксуз од максимално изгубљених 123 милиона евра и то у раздобљу од три године.

Евертону је Премијер лига новембра прошле године одузела 10 бодова управо због непоштовања ограничења ПСР-а, што је вероватно утицало и на друге тимове. С друге стране, Манчестер сити је такође много пута оптуживан за бројна кршења финансијских правила, али је изостао епилог -  одузимање бодова или нешто слично.

Дакле, Евертон је може се рећи био полигон за финансијско дисциплиновање тимова у Премијер лиги. О томе најбоље говори чињеница да су у збиру тимови осталих прворазредних такмичења (Серија А, Бундеслига, Примера) потрошили више у односу на прошлогодишњи период.

Примера ради, у поређењу са енглеским, тимови француске Прве лиге су зимус потрошили 78 милиона евра више.

Јануарска економичност у Премијер лиги, готово сигурно ће довести до летње раскалашности. Без сумње, предводници ће бити нови инвеститори Манчестер јунајтеда (Инеос група), али извесно и предстојећи менаџер Ливерпула који ће свакако захтевати улагања. Ту ће бити и стари тржишни знанци, Манчестер сити и најбогатији клуб на свету Њукасл.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње