Потенцијални противници Србије на првенству Европе, дајте Шкотску да се играмо
Постоји убеђење да је Европско првенство у фудбалу теже такмичење од Мундијала, пре свега због мање-више уједначеног квалитета тимова. Иако није исто играти против Француске или Чешке, репрезентацији Србије биће тешко да се избори са селекцијама јачим од себе, барем ако је судити на основу позиционирања уочи жреба.
Очито је да нешто недостаје - уобичајено еуфорично призивање јаких репрезентација. За такво стање најодговорнији су наступи фудбалера у квалификацијама за Европско првенство. И поред тога, навијачи имају права да се макар надају некој групи у којој би барем друго место било једно од највећих успеха репрезентације у последњој деценији.
Апатична фудбалска јавност помирила се са реалношћу, те су и очекивања нешто скромнија. Пласман на шампионат Европе сам по себи је велики успех, поготово због временског раздобља које је прошло од последњег наступа националног тима на континенталном првенству.
Србија ће после безмало четврт века из четвртог шешира бити извучена у неку од шест група. Потенцијални ривали јој могу бити Енглеска, Данска и Холандија, што би извесно била и најјача група на првенству, а у којој би "орлови" имали мале шансе за лет до елиминационе фазе.
Међутим, постоји могућност да се Србија нађе у скупини коју би претходно попуниле примерице Шпанија, Румунија и Шкотска. Е, ту би могло да се врати оно препознатљиво стање у коме је финале са Француском реалност, а пре тога било би идеално савладати Хрватску, Холандију и рецимо Португалију.
Резултати су одраз квалитета и мерило вредности
Француска је у квалификацијама приказала одличан фудбал, али и лош спортски карактет, јер су победили Гиблартар 14:0. Енглеска са играчким кадром дефинитивно има могућности да прекине чекање на први велики трофеј од 1966. године, док Португалија са новим тренером Робертом Мартинезом изгледа импозантно.
Очигледно је да ће своје шансе за освајање титуле првака имати Шпанија и Белгија, али домаћин Немачка је под великим знаком питања, а пред Јулијаном Нагелсманом је нимално лак задатак - да оживи тим који је већ подуже у паду.
Неки нови Велс и Исланд на предстојећем првенству Европе могу бити Турска, Албанија, Мађарска или Словачка, пре свега због сјајних игара ових репрезентација у квалификацијама.
Када је реч о Турској на почетку није изгледало да ће трећи пут заредом бити на Европском првенству. Међутим, одлука да се Штефан Кунц отпусти са места селектора након пораза од Јапана од 4:2 у пријатељском сусрету показала се исправном.
Винченцо Монтела је преузео место стратега и предводио је тим до велике победе над Хрватском 1:0 у Осијеку. Турска је потом наставила са тријумфом над Летонијом, али и против Немачке у Берлину што је само појачало сумњу да би Турска могла да направи изненађење.
На том трагу је и Албанија коју селектира Силвињо, некадашњи леви бек Барселоне. У уједначеној квалификационој групи са Чешком, Пољском, Молдавијом и Фарским Острвима заузели су прво место са скором од 15 бодова.
Албанија се може похвалити пристојним играчима из Серије А, као што су Етрит Бериша, Елсејд Хисај, Берат Ђимшити и Недим Бајрами, а било би велико изненађење видети их у нокаут фази у Немачкој.
Словачка је била жребом благословена, јер им је конкуренција за друго место у Групи Ј био Луксембург. Италијански стручњак Франческо Калцона је ипак урадио добар посао од преузимања репрезентације у новембру 2022. године.
Словачка је освојила 22 бода, а претрпела је поразе код куће и на страни од Португалије, оба пута мималним резултатом. Иако делује помало невероватно да нека репрезентација треба да се плаши словачког тима, они заправо имају два врхунска играча, дефанзивца Милана Шкрињара и везисту Станислава Лоботку.
Без обзира на то, очигледан недостатак у нападу може их коштати високог пласмана у Немачкој.
Мађарска са Марком Росијем је трећи пут узастопно део континенталног првенства, а на терену је предводи Доминик Собослај. Иако им је играчки кадар просечан, Мађари су на претходним мечевима показали да их не треба потцењивати.
Добром пласману се могу надати пре свега захваљујући другом шеширу у коме се налазе уочи жреба, јер ће у групној фази на Европском првенству номинално имати само једног јачег противника од себе.
Играј добро и успеху се надај
Репрезентација Србије ће први пут од осамостаљења играти првенство Европе и укупно пети пут, што је заоставштина Југославије. До сада само једном национални тим није успео да прође групну фазу, 1984. године, а најбољи резултати остварени су у два наврата, друго место 1960. и 1968. године.
Пред фудбалерима Србије и селектором Драганом Стојковићем биће захтеван задатак, ма која репрезентација била жребом додељена.
Ако је потребно да се испуне предуслови за стварање добро атмосфере уочи извлачења ривала, онда је одсуство хистерије прави знак да све пре почетка може слутити на добар крај.
Коментари