Севиља седми пут освојила Лигу Европе

Фудбалери Севиље савладали су Рому након пенала 4:1 и освојили Лигу Европе, по седми пут у историји клуба. Након продужетака резултат је био 1:1.

Први Мурињов пораз у европским финалима и сви играју, али Севиља осваја Лигу Европе

Фудбалери Севиље седми пут у историји клуба освојили су Лигу Европе чиме су поставили нови рекорд по броју трофеја у овом такмичењу.

Севиља никада није изгубила у финалима Лиге Европе и овога пута је потврдила непобедивост у овом такмичењу -  2006. 2007. 2014. 2015. 2016. 2020. и 2023. година биће златним словима уписане у анале клуба.

Жозе Мурињо је први пут поражен у неком европском финалу.

Мурињо је у тренерској каријери освојио Лигу шампиона са Портом и Интером, а Лигу Европе са Портом и Манчестер јунајтедом, прошле сезоне је са тимом из Рима тријумфовао у Лиги конференција.

Ове године није успео да се домогне новог трофеја.

Екипа Севиље је била боља и концентрисанија у кључним моментима игре.

Опрезна игра карактерисала је финални дуел у Будимпешти, фудбалери обе екипе били фокусирани до краја меча.

Рома је прва стигла до вођства у 35. минуту голом Паула Дибале и на крају првог полувремена имала је резултат за трофеј.

Међутим, офанзивна игра Севиље на крају првог и почетком другог полувремена крунисана је у 55. минут, када је аутогол постигао Манчини за изједначење на утакмици.

Након другог гола интензитет игре је драстично опао, али са великом опрезношћу су играли фудбалери обе екипе.

Финале у Будимпешти је било исцрпсљујуће, фудбалери су одиграли безмало 150 минута, када се урачунају продужеци, али и остали додатни минути игре.

На крају, након продужетака, победника су одлучили пенали, а Рома је постигла само један гол, 4:1.

Рома је већ једном поражена у финалу Лиге Европе, 1991. године од Интера.

Следеће сезоне Севиља ће играти у Лиги шампиона, место међу елитом европског фудбала изборила је као победник Лиге Европе за сезону 2022/2023.

Севиља - Рома 4:1

Судија је одлучио да понови извођење пенала, а Монтијел је други пут био прецизан!

Севиља је шампион Лиге Европе!

Севиља - Рома 3:1

Монтијел је промашио, односно Руи Патрисио обранио његов ударац.

Ибањез погађа стативу. Севиља има велику предност.

Иван Ракитић је погодио за 3:1 у корист Севиље.

Севиља - Рома 2:1

Брани Боно, Севиља има предност! Непрецизан је био Манчини.

Ламела прецизан, Севиља води.

Севиља - Рома 1:1

Брајан Кристанте сигуран, изједначује резултат.

Севиља - Рома 1:0

Лагано Окампос постиже гол за вођство у пенал серији.

Ракитић одлучио да Севиља прва почне с пенал серијом

Окампос ће извести први пенал за Севиљу, Руи Патрисио одлази на гол.

Тренери одлучују ко ће изводити једанаестерце

Пенали ће одлучити победника

Севиља и Рома завршили су 120+ минута нерешеним резултатом 1:1 и пенали ће одлучити победника дуела.

129' Настављена је игра

Коначно је настављена игра и тешко је предвидети колико је остало до краја другог продужетка.

125' Без циља након аутогола

Севиља је дошла до нерешеног резултата у 55. минуту и утисак је да је интензитет игре опао након другог гола на мечу.

Претходно је Дибала довео Рому у вођство у 35. минуту.

Обе екипе су изузетно опрезне, али и концентрисане. Током меча није било ризичних ситуација и фудбалери су били фокусирани током већег дела.

Севиља је играла нешто офанзивнији фудбал, док се Рома потпуно примирила након постигнутог гола и као да је имала два и више гола предности.

124' Гудељ и Ибањез на земљи

Након судара у дуелу Гудељ из Севиље и Ибањез из Роме су остали на земљи.

Опет је дошло до прекида.

Монтијел је претходно добио жути картон јер је одиграо руком.

120' Још шест минута игре

Мурињо је добио жути картон, а судија Тејлор је продужио још шест минута игре.

120' Матић излази, Бове улази

Немања Матић је ипак морао да напусти терен, а ове сезоне је српски фудбалер био стартер на свим мечевима Лиге Европе за Рому.

119' Још једна пауза, сукоби ван терена

Немања Матић је још једном остао на земљи због умора, а инсистира да остане у игри.

Фудбалери и стручни штаб Севиље је негодовао те је дошло до вербалних сукоба са људима из Роме.

118' Настављен је други продужетак

Ово је била друга пауза у другом продужетку, а судија Тејлор је показао да ће надокнадити време.

116' Немања Матић на земљи, судија прекида игру

Делује да је умор сустигао Немању Матића, али он ће наставити игру.

116' Контакт и прекид игра одлика финиша другог продужетка

Период утакмице када је главна одлика прекид игра.

Рома на тај начин лакше долази до противничког гола.

Севиља се не сналази баш најбоље, али и даље покушавају соло продорима да направе вишак у игри.

112' Настављен је меч

109' Прекид игре

Ламела је нехотице ударио Ибањеза и раскрварио му усну, а за тај контакт добио је жути картон.

Прекид меча је уследио јер се фудбалеру Роме указује помоћ.

107' Севиља напада

Фудбалери Севиље као по навици нападају на почетку другог продужетка.

Упутио је снажан, али непрецизан шут ка голу Роме фудбалер Севиље Немања Гудељ.

Други продужетак је почео

Ово је треће финале Лиге Европе заредом у којем се играју продужеци.

Мурињо је направио двоструку измену, Спинацола и Пелегрини су изашли, а ушли су Љоренте и Ел Шарави.

Севиља је извела почетни ударац у другом продужетку, неизсвесност и напетост су у ваздуху.

Крај првог продужетка, нерешено и даље, 1:1

Завршен је први продужетак, резултат је и даље 1:1.

Игра је изузетно опрезна и фудбалери обе екипе реагују веома прибрано када се лопта налази близу њиховог гола.

Играчи су исцрпљени, али веома мотивисани у финалу Лиге Европе.

Очекује се наставак другог продужетка.

Још два минута игре у првом продужетку

Дуел Вајналдума и Окампоса

AP Photo/Petr David Josek

100' Севиља статистички боља екипа

Севиља је статистички боља екипа у финалу Лиге Европе, до сада су имали 60% поседа лопте и чак 14 удараца ка голу противника и два су завршила у оквир гола, док је Рома упутила девет шутева и три у оквир гола Севиље.

Обе екипе су стрпљиве, а игра делује помало неорганизовано.

97' Рома помера тежиште игре ка средини терена

Дефанзивци Роме су од почетка првог продужетка померили тежиште игре из задње линије ка средини терена.

Без ризика и са доста фокусираности се игра први продужетак.

95' Двострука измена у Севиљи

Тељеш и Навас су напустили терен, а заиграли су Рекик и Монтијел.

Почео је први продужетак

Фудбалери Роме извели су почетни ударац у првом продужетку.

Финале у Будимпешти, а Олимпико у Риму пун

Друго полувреме без енергије

Одиграли су фудбалери обе екипе без велике енергије друго полувреме, али изузетно фокусирано, те ће победник бити решен након продужетака.

Крај 90 минута игре, 1:1

Финале Лиге Европе биће решено након продужетака.

Мендилибар миран

AP Photo/Darko Bandic

90+4' Стрпљива игра

Веома опрезно играју фудбалери обе екипе, а до сада није било преузимања ризика и чини се да ће се меч наставити у продужецима.

Још шест минута игре

87' Рома опет дефанзивно оријентисана

Екипа Роме је након десетак минута мирније игре опет заиграла дефанзивно, док су фудбалери Севиље изгубили концентрацију.

Велики број прекида, што због прекршаја што због неактивне игре када је лопта ван терена одликују финиш финалног дуела.

Обе екипе су изузетно стрпљиве и чини се да ће фокусиранији тим бити победник дуела.

84' Судија Тејлор губи контролу над игром

Судија Тејлор је морао да реагује након ударца Андрее Белотија и контакта голмана Севиље са лоптом након чега је она завршила иза гола.

Међутим, одлука је била да нема корнера.

82' Нема пенала ни за Рому

Жути картон је добио асистент Жозеа Муриња због приговора, а судија Тејлор је одбацио могућност да гледа снимак након центаршута Немање Матића.

79' Игра Роме без правца и циља или је то део тактике

Фудбалери Роме након постигнутог гола, а нарочито након примљеног, тј. аутогола делују потпуно погубљено на терену.

Рома је направила 15, а Севиља 11 прекршаја до сада.

Севиља није креативна, али центаршутевима са крилних позиција покушава да запрети Роми.

77' Нема пенала

Судија Тејлор је након гледања успореног снимка из шеснаестерца Роме показао да нема пенала за Севиљу.

Окампос из Севиље тражи подршку навијача.

76' ВАР провера

Судија Тејлор проверава потенцијални пенал за Севиљу.

Рома квари игру Севиљи прекршајима на средини терена

Ејбрахам је управо напустио терен, а Андреа Белоти је у игри. Рома ће сада имати спорији напад-

Кратким прекршајима Рома покушава да поквари игру Севиљи.

68' Мурињо појачава одбрану

Вајналдум је ушао у игру уместо Паула Дибале који изгледа да нема снаге за цео меч.

Дибала напушта терен
AP Photo/Darko Vojinovic

67' Добра прилика за Рому

Лоше су реаговали фудбалери Роме у противничком шеснаестерцу, прво је Ејбрахам покушао да постигне гол, а касније и Смолинг, међутим шутеви су били лоши.

Севиља мирнија, нервоза у редовима Роме

Фудбалери Севиље делују потпуно мирно након изједначујућег гола, док су фудбалери Роме помало нервозни.

Навијачи Севиље прослављају изједначујући гол

Изједначење у раној фази другог дела може донети отворенију игру

Финални дуел између Севиље и Роме до сад је обележен голом Дибале, а потом и аутоголом Ђанлуке Манчинија.

Међутим, рани расплет, тј. изједначење у другог полувремену може донети нешто отворенију игру од оне у завршници првог дела меча.

Нема сумње да ће Севиља имати иницијативу, али је Рома изузетно опасна из прекида.

55' ГОЛ! Севиља долази до изједначења

Навас је са десне стране упутио центаршут у шеснаестерац Роме, а Манчини је постигао аутогол.

Севиља је изједначила резултат и сада има психолошку предност.

52' Севиља наставља с нападима

Могла се очекивати офанзивна игра Севиље на почетку другог полувремена, као што се вероватно може очекивати и спорији ритам игре који ће покушати да успостави Рома, а уз то с великим бројем прекршаја на средини терена.

Председник Уефе и премијер Мађарске

Александар Чеферин и Виктор Орбан прате финале Лиге Европе у Будимпешти.

Мурињо даје инструкције дефанзивцима

EPA-EFE/ANNA SZILAGYI

Почело је друго полувреме

Почетни ударац извели су фудбалери Севиље чиме је почело друго полувреме финала Лиге Европе.

Севиља је имала само један ударац пре Дибалиног гола, али четири у завршном делу прво полувремена, те је Мендилабар одлучио да заигра нешто офанзивније.

Играчи Роме имају два жута картона, Матић и Пелегрини.

У редовима Севиље ниједан играч који је на терену нема јавну опомену судије Тејлора.

Ламела и Сусо уместо Гила и Тореса

Мендилибар се одлучио да из игре изађу Брајан Гил и Оливер Торес, а да у наставку меча заиграју Ерик Ламела и Сусо.

Ламела је некадашњи играч Роме.

Тренутак непажње коштао Севиљу примљеног гола, Рома лукава у првом делу игре

Финалисти Лиге Европе су ушли опрезно у меч.

Севиља је имала нешто већу иницијативу током већег дела првог полувремена, али је Рома постигла гол.

Посед лопте је на страни Севиље са 58%, док је Рома била конкретнија када је реч о нападима - два шута и оба у оквир гола.

Фудбалери Роме су одличном кретњом неутралисали сваку претњу противничких играча.

Севиља је имала неколико тренутака непажње, највећи у 35. минуту меча када је Дибала довео у вођство екипу из Рима.

Игра Роме када је реч о офанзиви базира се на веома брзој транзицији, јер се неретко из игре искључује дубоким пасовима средина терена.

Севиља је темељно играла у првом делу меча, али није успела да постигне погодак.

Мора се поменути и клупа Роме која је с времена на време подизала тензију у финалу тиме што је коментарисала суђење арбитра Тејлора.

Тренутак када је Дибала постигао погодак

Крај првог полувремена, Рома води 1:0

45+5' Статива спречила Ракитића да поравна резултат

Упутио је Иван Ракитић ударац са двадесетак метара левом ногом, али је лопта ударила у стативу.

45+5' Севиља напада, Рома се брани

Финиш првог полувремена финалног дуела Лиге Европе у Будимпешти се своди на непрекидне нападе Севиље и константну дефанзиву Роме.

Сви фудбалери Севиље сем голмана Бона налазе се на половини коју бране играчи Роме.

45' Још седам минута игре

44' Пелегринију жути картон због симулације пенала

Фудбалер Роме Пелегрини је пао у шеснаестерцу, а судија Тејлор је проценио да је реч о симулацији пенала што је окарактерисао жутим картоном.

Дибала дриблинзима и соло продорима прави велике проблеме дефанзивцима Севиље.

35' ГОЛ! Рома води голом Дибале

Три потеза је било довољно да Рома дође до вођства у финалу Лиге Европе, стрелац је Дибала.

Ракитић је на средини терена погрешио и потом је Манчини додао Дибали кроз средину, а омалени Аргентинац је у десни угао проследио лопту у противнички гол!

Ово је 17. погодак Дибале у овој сезони и четврти у Лиги Европе.

33' Нема пенала

Судија Тејлор је одлучио да се утакмица настави, нема пенала за Рому.

Из ВАР собе су јавили да нема елемента за ударац са једанаест метара.

Рома офанзивна.

32' Провера у ВАР соби, потенцијални пенал за Рому

Гудељ је подигао ногу и чини се да је ударио Ејбрахам у шеснаестерцу, фудбалери Роме обављају притисак на судију Тејлора, али се чека одлука из ВАР собе о томе да ли ће бити пенала за Рому.

29' Рома стабилизовала игру

Фудбалери Роме упорно пребацују средину терена и веома брзо из дефанзиве прелазе у офанзиву.

Севиља на противничком делу терена није агресивна, већ фудбалери прате лопту и вребају прилику, односно грешку.

Велики део посла у одбрани Севиље обавља Немања Гудељ који кретњом усмерава противничке фудбалере у безизласну ситуацију.

24' Севиља осваја део по део...

Фудбалери Севиље стрпљиво нападају екипу Роме и део по део терена стављају под своју контролу, међутим овак вид неприметне офанзиве може бити "мач са две оштрице", јер Рома има изразито брзе фудбалере који би очас посла могли да направе контранапад.

Мурињо мотри на развитак догађаја на терену

Tренер Роме Жозе Мурињо никада није поражен у финалу неког европског клупског такмичења.

AP Photo/Darko Bandic)

22' Матићу жути картон

После дуела у ваздуху, где је Немања Матић истурио лакат и ударио у главу Лукаса Окампоса, Ентони Тејлор је показао Србину жути картон.

Може овај жути картон много да кошта фудбалере Роме, будући да је Матић један од најискуснијих фудбалера тима из Рима.

19' Настављен је сусрет

Челик је добро и наставља се утакмица.

Севиља има бољи проценат када је реч о поседу лопте, чак 61%.

Ромини нападачи чекају грешку последњој линији, а везни фудбалери када се прелази из одбране у напад прескачу средину терена.

18' Још један прекид

Челик је на земљи, због судара главама у висинском дуелу са Тељешом.

14' Опрезна игра на обе стране

Финалисти Лиге Европе су опрезно ушли у меч и нема назнака да ће игра бити отворенија.

Фудбалери обе екипе се синхронизовано крећу у транзицији и не дозвољавају противнику да пронађе празан простор.

12' Најбоља прилика на мечу, Спинацола неозбиљан

Направили су фудбалери Роме добру акцију по десној страни, а повратну лопту Челика није искористио Спинацола са десетак метара удаљености од гола Севиље, Боно је лако интервенисао.

8' Навијачи Роме

Још један прекид, нешто краћи од претходног, јер навијачи Роме нису дозволили Ивану Ракитићу да изведе корнер.

Након консултације са главним судијом меча, ситуација је решена.

EPA-EFE/Zsolt Czegledi

4' Игра је настављена

Немања Гудељ из Севиље је добро и спреман је да настави финални дуел.

Спорији ритам на почетку, разумљиво јер је улог јако велики, сем трофеја и финансијског прилива, победничка екипа ће играти и Лигу шампиона наредне сезоне.

2' Прекид игре

После првог корнера који су имали фудбалери Роме  уследио је судар главама Гудеља и Ибањеза.

Српски фудбалер је остао да лежи на земљи, али се после кратке медицинске помоћи убрзо подигао и наставиће утакмицу.

Почело је финале Лиге Европе

EPA-EFE/Tibor Illyes

Све је спремно за почетак финала

Навијачи Севиље

Према незваничним подацима око 12.000 навијача Севиље је на "Пушкаш арени" у финалу Лиге Европе.

Фудбалери Севиље пружили подршку голману ПСЖ-а

Серхио Рико, резервни голман француског ПСЖ-а је доживео тешку повреду после несреће на јахању.

Фудбалери Севиље пружили су подршку колеги Рику.

Ерик Ламела, фудбалер Севиље

Ерик Ламела је у периоду од 2011. до 2013. године био део Роме, а сада је фудбалер Севиље.

Фудбалери Роме на загревању

Севиља жели репризу осмине финала Лиге Европе 2020. године

Севиља је савладала Рому са 2:0 у осмини финала Лиге Европе 2020. године.

У тој сезони се због пандемије коронавируса играо само један сусрет, Севиља је на путу до трофеја те године била боља од Роме головима Регилона и Ен Несирија.

Ромин пут до финала

Рома је у Лиги Европе заузела друго место у Групи Ц.

На путу до финала Рома је била боља од Салцбурга, Реал Сосиједада, Фајенорда и Бајер Леверкузена.

Севиљин пут до финала

Фудбалери Севиље били су трећепласирани тим у Групи Г Лиге шампиона те су доспели до другорангираног такмичења Европе.

На путу до финала Лиге Европе екипа из Шпаније је елиминисала ПСВ, Фенербахче, Манчестер јунајтед и Јувентус.

Састави тимова

Тренер Севиље Мендилибар се одлучио за следећи састав:

Боно, Навас, Баде, Гудељ, Тељеш, Фернандо, Ракитић, Окампос, Торес, Хил, Ен Несири.

Највероватније ће фудбалери Севиље играти у формацији 4-2-3-1.

Стратег Роме Мурињо изабрао је фудбалере који ће почети дуел:

Руи Патрисио, Ибањез, Манчини, Смолинг,  Спинацола, Kристанте, Матић, Челик, Пелегрини, Ејбрахам, Дибала.

Формације Роме је нешто сложенија, те ће у нападу играти у распореду 3-4-3, с тим што ће приликом дефанзиве долазити до спуштања Челика и Спинацоле на бековским позицијама.

Гужва у градском парку Варошлигету

EPA-EFE/Zoltan Balogh

Навијачка посла

Тоти је присутан

Трофеј је спреман

Трофеј је висок 57,5 ​​центиметара и тежак 11 килограма.

Отворена геометријска структура у комбинацији са сјајном сребрном завршном обрадом ствара модеран, али ванвременски дизајн.

Закривљени облик трофеја инспирисан је летом лопте док се креће ка голу.

"Пушкаш арена" у Будимпешти

Овогодишње финале Лиге Европе игра се на "Пушкаш арени" у Будимпешти који носи име у част легендарног Ференца Пушкаша, једног од најбољих фудбалера света.

Стадион је грађен у периоду од 2017. до 2019. године на месту где се некада налазио истоимени терен.

Уефа је доделила четири звездице "Пушкаш арени", а капацитет трибина је 67.215 места.

Главни арбитар Ентони Тејлор

Главни судија меча биће Енглез Ентони Тејлор, а његови помоћници биће сународници Гери Бесвик и Адам Нан.

За четвртог судију одређен је Мајкл Оливер, а у ВАР соби биће Стјуарт Атвел и Kрис Kавано и Немац Бастијан Данкерт.

Тејлор од 2010. суди у Премијер лиги, а од 2013. године је на Фифиној листи арбитара и од тада дели правду на међународним мечевима.

Ентони Тејлор на Светском првенству 2022. године
EPA-EFE/Rungroj Yongrit

Римљани славе Муриња

Рома је са Мурињом прошле године освојила Лигу конференција, а сада имају прилику да тријумфују у Лиги Европе.

Рома је 1991. у финалу Kупа Уефа играла са Интером.

У првом мечу било је 2:0 за Интер, а у реванш сусрету римски клуб је остварио победу од 1:0, али је трофеј отишао у Милано.

Екипа из Рима била је 1984. године на прагу освајања Купа европских шампиона, али је у финалу после пенала поражена од Ливерпула укупним резултатом 5:3. У регуларном делу и после продужетака било је 1:1.

Нема сумње да је прошлогодишњи успех Роме највећи у историји клуба када је реч о европским такмичењима.

За ту чињеницу најзаслужнији је Жозе Мурињо који је тиму донео први трофеј након 14 година без титуле. Пре Лиге конференција, Рома је освојила Куп Италије 2008. године.

Добра комуникација између Муриња и Немање Матића и ове године се реализује у Роми.

Поред поменутог везног фудбалера, за тим Роме наступа и голман српског порекла Миле Свилар.

Тренер без европских трофеја у тиму има два Србина

За екипу Севиље играју српски интернационалци Немања Гудељ и голман Марко Дмитровић.

Шеф стручног штаба Севиље је Хозе Луис Мендилибар који у тренерској каријери није освојио ниједан европски трофеј.

Мендилибар је у каријери водио велики број шпанских тимова, а на место стратега тима из Андалузије сео је 21. марта ове године заменивши колегу Хорхеа Сампаолија.

Српски фудбалери у финалу

Финале руши једну традицију непобедивости

Севиља никада није изгубила у финалима Лиге Европе, док тренер Роме Жозе Мурињо никада није поражен у финалу неког европског клупског такмичења.

Севиља је Лигу Европе освојила шест пута: 2006, 2007, 2014, 2015, 2016. и 2020. године.

Велики улог у финалу, победник у Лиги шампиона наредне сезоне

Севиља се коло пре краја шпанског првенства налази на 11. месту са 49 бодова. Рома је на шестој позицији са 60 бодова.

Обема екипама би тријумф у Лиги Европе донео Лигу шампиона наредне сезоне, будући да нису успеле преко националних такмичења да изборе надметање у најелитнијем друштву Европе наредне сезоне.