Читај ми!

Почетак фудбала у Србији, прва лопта и прва утакмица у Београду

Прошло је 127 година од када је Београђанин Хуго Були донео из Берлина фудбалску лопту и гимнастичка секција спортског клуба Соко одиграла је прву утакмицу, пред 50 гледалаца.

Хуго Були био је син београдског трговца јеврејског порекла Едија Булија. Током студија у Немачкој играо је за Фудбалски клуб "Германија" потпуно очаран новом игром, која је освајала свет.

Були је одлучио да своју фудбалску страст пренесе и на младе у свом родном граду па је у кофер поред књига и поклона за породицу спаковао и лопту за фудбал.

У Београду лопта се прво шутирала на пољани, која се налазила у Кнез Михаиловој улици на месту где је данас Српска академија наука и уметности.

Вредно се тренирало, а фудбал је постајао све популарнији међу младима. Зато Хуго Були са пријатељима оснива Лоптачку секцију у оквиру гимнастичког друштва Соко.

Недељу дана касније, 19.маја 1896. у близини Небојшине куле, испод Калемегдана одиграна је прва фудбалска утакмица у Србији са кожном лоптом.

Вечерње новости су писале да су гимнастичари "Сокола" изводили разне игре једном великом лоптом, бацајући је по извесним правилима час у вис, час у даљину и то што је најзанимљивије, само ногама.

Када је у мају 1899. на иницијативу Хуга Булија основано Прво српско друштво за играње лоптом Београд је добио први фудбалски терен, који се налазио у близини данашњег Медицинског факултета. Његово уређење платили су сами играчи. Али већ прве ноћи после утакмице скупо плаћена ограда око терена је украдена.

Разочаран и љут, Були је одлучио да дигне руке од свега. Распродао је све што је преостало да би надокнадио новац играчима, а затим угасио друштво.

Ово није био крај фудбала у Београду, већ само привремена пауза. На иницијативу групе студената априла 1903. године основан је Лоптачки клуб "Соко".

Тренинге су имали на теренима у Бари Венецији, а потом на Кошутњаку, где је 1904. године изграђен нови терен. Годину дана касније донет је први фудбалски правилник на српском језику. Почиње период у коме се оснивају бројни клубови и граде игралишта.

У престоници је 1914. било већ око 20 клубова, али није било званичних такмичења. Није постојала фудбалска организација која би их спровела. Тек после Првог светског рата у Загребу је основан Југословенски ногометни савез.

Историја фудбала је почела.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње