Енглеска након више од пола века у финалу великог такмичења

Енглеска је савладала Данску са 2:1, после продужетака, и пласирала се у прво финале великог такмичења још од Мундијала 1966. године.

Баш као и у првом полуфиналу, у регуларном делу утакмице није било победника. Рачунајући Европска и Светска првенства, само су турнири 1990 и 2014. године (по осам) имали више мечева који су отишли у продужетке него овај шампионат.

Данска је повела прелепим голом Дамсгарда из слободног ударца у 30. минуту. Девет минута касније Енглеска је изједначила, а стрелац је био Симон Кјер. Његовом аутоголу је претходила такође веома лепа акција Енглеске.

Домаћи тим у Лондону је имао нешто већи посед, који му је донео и више удараца на гол противника, али би вероватно било претерано рећи да је доминирао. Данска јесте изашла на терен да игра нешто сведеније него током већег дела турнира, али свакако није у некаквом подређеном положају, свакако не у већем делу сусрета.

Енглеској свакако није било пријатно у продужецима. Овај национални тим је био елиминисан у шест од седам таквих дуела који су претходили овом.

Но, овога пута, Енглеска је одиграла значајно боље од свог противника у додатних пола сата игре, а управо тада је и стигла до другог гола. Рахим Стерлинг је пао у казненом простору Данске, пенал је извео и промашио Хари Кејн, али је фудбалер Тотенхема први стигао до лопте коју је накнадно послао у мрежу.

Екипа коју предводи Гарет Саутгејт ће у финалу турнира, у недељу на истом стадиону, играти против Италије.