Са пенала до финала - Италијани избацили Шпанију и пласирали се у финале ЕП

У првом полуфиналу Европског првенства, Италија је савладала Шпанију после бољег извођења пенала (4:2). После 90 минута било је 1:1, а голова није било ни у продужецима.

Након 120 минута игре и пенала у великом дербију светског фудбала, на лондонском "Вемблију" смо добили првог финалисту Европског певенства.

Меч у Лондону је почео вероватно онако како су многи очекивали...

Италија је изабрала стратегију - препустила је лопту противнику, ослонила се на своју препознатљиву, чврсту и искусну одбрану, и стрпљиво чекала шансу из контранапада.

Шпанци су имали лопту, имали иницијативу, али не и најјаснију идеју како пробити блок Италијана.

Феликс Брих, колико год је могуће бити објективан када је немачки арбитар у питању, имао је тежак задатак судећи Италијанима и Шпанцима - падали су, притискали га, бунили се...

Дуго је Немац оклевао да се ухвати за џеп, направио је неколико чудних и лоших одлука у првом делу игре, а најбоља му је била она да га не продужи ни секунд.

И то су Шпанци искористили за приговоре, сматрајући да им је пресекао опасан напад.

Како је време одмицало у наставку, тако је утакмица добијала на ритму.

Шпанци су први запретили, Бускетс је добро шутирао са ивице казненог простора, тик изнад пречке.

Италијани су и даље стрпљиво чекали контранапад који би могао да им донесе предност и дочекали га у 60. минуту.

Лопта је кренула из руку Ђанлуиђија Донаруме, брзо су Италијани дошли пред гол Шпанаца, а тамо се Федерико Кјеза сјајно снашао, лепо циљао и прецизним и прелепим ударцем савладао Симона.

Као што се и очекивало од Италијана, након водећег гола још су срчаније кренули да се бране.

Луис Енрике је, са друге стране, све карте бацио на напад.

У игру су ушли и Морено и Мората, а напади Шпаније су постајали све интензивнији.

Исплатило се коцкање селектору Шпаније у 81. минуту, када је Мората донео изједначење и продужетке.

Лако је Мората прошао кроз средину, додао лопту до Олма, а овај му вратио пред гол. Мората није имао тежак задатак, већ је мирно сместио лопту у мрежу.

Шпанци су осетили тренутак и кренули по победу пре пенала.

Италијани су се бранили свим силама и успели да сачувају мрежу до краја регуларног дела меча, а потом и у продужецима.

Нервоза је однела своје у првој серији, где су пенале промашили и Локатели и Олмо.

Није било промашаја до четврте серије, када је вечерашњи херој Шпаније у секунди постао трагичар.

Алваро Мората је лоше извео пенал, Донарума је одбранио и пружио прилику Жоржињу да одведе Италију у финале.

Фудбалер Челсија је искористио шансу, мирно послао лопту у мрежу а "Азуре" у финале континенталног првенства.

У другом полуфиналу, у среду играју Енглеска и Данска.