Португалци пробили бедем Мађара, Роналдо најбољи стрелац европских првенстава

Фудбалери Португалије успешно су започели одбрану титуле на Европском првенству, пошто су у Будимпешти савладали домаћина Мађарску. Португалци су тријумфовали 3:0 у утакмици у којој су се мучили више од 80 минута, али на крају били убедљиви. Дуел је обележио и двоструки стрелац Кристијано Роналдо који је ушао у историју континенталних шампионата као најбољи голгетер.

Роналдо је стигао до 11. погодака и сада је најбољи стрелац европских првенстава, пошто је иза себе оставио до Мишела Платинија.

Прво полувреме почело је великом шансом за Диога Жоту, који је већ у петом минуту побегао одбрани и шутирао са ивице казненог простора. Петер Гулаши је одбранио и најавио да ће ово бити његово поподне.

Том приликом се поприлично изнервирао Кристијано Роналдо, који је био усамљен и у бољој позицији, очекујући да ће добити асистенцију.

Екипа Фернанда Сантоша је кренула офанзивно и нападала од самог почетка, Жота је промашио још једну прилику неколико минута касније, да би у 27. Орбан сјајним стартом спасао свој тим и спречио Бернарда Силву.

Мађари су фокусирали на одбрану и запретили тек једном из прекида, док је на другој страни нападач Ливерпула хет-трик промашаја комплетирао је нешто касније, када је Гулаши још једном био успешнији, да би финиш полувремена припао Кристијану Роналду.

Португалски великан је имао један од највећих промашаја у каријери, када је са пет метара пребацио гол, у ситуацији у којој је био неометан.

Тим резултатом се отишло на одмор, а гости су у истом ритму наставили у другом полувремену.

Најближи поготку били су Пепе, Бруно Фернандеш и Рафа Силва, али су Мађари одолевали све до 84. минута.

Тада су Португалци пробили бедем ривала преко Рафаела Гереира, који је уз много среће погодио доњи леви угао за 0:1, после чега је уследио "блицкриг" актуелног шампиона Европе.

Три минута касније Силва је изнудио пенал и омогућио Роналду први гол, којим је ушао у историју домаћих првенстава. Неколико напада касније њих двојица су извели магичну акцију, Кристијано се ушетао у мрежу и свој учинак повећао на 11.

Португалци сада имају три бода и у одличној су ситуацији у "групи смрти", у којој су још Француска и Немачка, која од 21.00 играју у Минхену.