Батон и Брон освојили шампионске титуле

Британски аутомобилиста и возач екипе Брон Џенсон Батон постао је светски првак у Формули један, пошто је у трци за Велику награду Бразила у Сао Паулу освојио пето место.

Екипа Брона истовремено је освојила титулу светског првака у конкуренцији конструктора и то у дебитантској сезони у Формули један.

Победник трке био је возач екипе Ред Бул Марк Вебер, али је Батон освајањем пете позиције стекао недостижних 15 бодова у односу на главног конкурента Себастијана Фетела из Ред Була, који је био четврти.

Батон, рачунајући и четири бода из ове трке, има укупно 89, следе Фетел са 74 и други возач Брона Рубенс Барикело са 72. Барикело је трку почео са прве позиције, али је завршио на осмом месту.

У конкуренцији конструктора, Брон је до титуле дошао са 161 бодом, испред Ред Була који има 135,5 бодова.

Веберу је победа друга у каријери, други је био Роберт Кубица из екипе БМВ Заубер, док је трећи кроз циљ прошао прошлогодишњи светски првак и члан Мекларена Луис Хамилтон.

5. Тојота 54,5

Последња трка у Светском шампионату Формуле један вози се 1. новембра на стази у Абу Дабију.

Батон: Сањао сам о овоме, али нисам очекивао титулу

Нови светски првак у Формули један Џенсон Батон рекао је да је одувек сањао о томе, али је признао да није очекивао да ће остварити тај успех.

"У последњих неколико трка био сам веома нервозан, поготово током квалификација. Ипак, данашња трка је показала да могу да будем шампион", рекао је Батон. Прву титулу у каријери возач Брона прославио је грлећи се са својим механичарима.

"Осећај је заиста невероватан, цела сезона је била интересантна. Нисам очекивао да ћу бити шампион света", казао је Батон, а потом се извинио присутним новинарима што је изгубио глас певајући са механичарима и остатком особља екипе Брон.

"То је оно о чему сам сањао када сам први пут, пре 21 годину, сео за волан", закључио је он.