Фетел, трећи пут

Возач Ред була, Немац Себастијан Фетел, одбранио је титулу првака света у Формули 1 пошто је у трци за Велику награду Бразила заузео шесто место, што му је било довољно за коначан тријумф.

Возач Ред була Себастијан Фетел успео је данас у Бразилу да освоји трећу узастопну титулу у Формули један, пошто је у узбудљивој трци на стази Интерлагос сачувао бодовну предност у односу на другопласираног Фернанда Алонса из Ферарија.

Фетел је освојио трећу титулу заредом и постао трећи возач коме је то пошло за руком, након Хуана Мануела Фанђа и Михаела Шумахера. Немац је најмлађи троструки шампион у историји Формуле 1.

Фетел је тријумфовао са укупно 281 бодом испред Шпанца Фернанда Алонса са 278 и Финца Кимија Раиконена са 207 бодова.

У последњој трци за овогодишње светско првенство победио је возач Мекларена Британац Џенсон Батон, који је у генералном пласману завршио на петом месту.

Фетел је пре данашње трке имао 13 бодова предности у односу на Алонса, а сезону је завршио са само три бода више (281:278).  Трећепласирани у генералном пласману је Кими Раиконен из Лотуса са 207 бодова.

Нова сезона формуле један почеће 17. марта 2013. године, трком у Мелбурну.

Фетел је у Бразилу стартовао као четврти, а Алонсо као осми. Већ у првом кругу у Немца је ударио Бруно Сена, после чега је возач Ред була пао на 22. место. Успео је Фетел да се до деветог круга пробије на шесто место, одмах иза Алонса.

Трку за водећу позицију дуго су водили Луис Хамилтон из Мерцедеса и Нико Хулкенбергер из Форс Индије, али су се у 55. кругу они сударили. Тај инцидент вратио је Алонсу шансу да дође до титуле, пошто се Шпанац нашао на трећем месту, а после казне за Хулкенбергера и на другом.

Фетелу је тада за одбрану трофеја требало да заврши међу водећих осам, што је и успео.

Он је постао трећи возач у историји Формуле један који је три пута заредом био шампион. Пре њега то су успели Михаел Шумахер и Хуан Мануел Фанђо.

Треће место на трци за Велику награду Бразила припало је домаћем возачу из ФераријаФелипеу Маси.

Титулу у конкуренцији конструкотра освојио је Ред бул, за који возе Фетел и Аустралијанац Марк Вебер, који је сезону завршио као шести.

Резултати Велике награде Бразила (305,909 километара):

1. Џенсон Батон (В.Британија, Мекларен) 1:45:22.656 (просечно 174,179 километара на сат)