Хамилтон освојио Канаду

Возач Мекларена Британац Луис Хамилтон победио је у трци за Велику награду Канаде у Монтреалу и постао седми победник на исто толико трка у сезони, други кроз циљ је прошао возач Лотуса Француз Роман Грожан док је трећи био Мексиканац Серхио Перез у болиду Заубера.

Хамилтон, шампион из 2008, сјајном вожњом на стази Зил Вилнев дошао је до првог тријумфа у сезони и попео се на прво место у поретку возача. Он је на старту трке био на другој позицији, али је успео да се током првог заустављања у боксу нађе испред првопласираног Фетела.

Пилот Ферарија Фернандо Алонсо је после заустављања водећег двојца на замену пнеуматика остао на стази и водио трку, а после добро обављеног бокса успео је да остане на челној позицији. Ипак, у 23. кругу пилот Мекларена успео је да обиђе Ферари и од тог тренутка поведе трку.

До следећег заустављања у боксу у 51. кругу Хамилтон је створио предност у односу на Алонса од четири секунде, али је због грешке механичара изгубио кључне секунде и нашао се на стази на трећем месту.

Међутим, одличном вожњом Хамилтон је успео да смањи предност ривала и пред крај трке претекне Алонса, док је Фетел отишао на промену гума и морао да препусти прво место Британцу.

Лошу тактику у самом финишу Алонса и Фетела искористили су Грожан и Перес који су са само једном били у боксу, и у завршним круговима одличном вожњом успели да се пробију на друго и треће место. У борби између Алонса и Фетела, Немац је био бољи и дошао до четвртог места.

Као шести кроз циљ је прошао возач Мерцедеса Нико Розберг, седми је био други пилот Ред Була Марк Вебер, док је осму позицију заузео Кими Раиконен у Лотусу. Камуи Кобајаши из Заубера био је девети, а последњи бод на трци у Монтреалу освојио је Фелипе Маса који је, као и клупски колега Фернандо Алонсо добро возио, али због погрешне тактике није успео да постигне запаженији резултат.

Седмоструки шампион света Михаел Шумахер и у Канади није успео да заврши трку пошто је у 53. кругу одустао због квара. Још три возача уз Шумахера нису успели да заврше трку док је 20 болида прошло кроз циљ.

Међу одусталима је био и Пол ди Реста у болиду Форс Индије који је имао одличан старт на трци и позицију у врху, али није успео да заврши трку.

На свих седам трка досадашњег шампионата, победе су забележили различити возачи, а Хамилтон је тренутно водећи на челу табеле пилота са 88 бодова, Алонсо је други са 86, док је Фетел на трећем месту са 85 бодова.

Победе у сезони до сада су остварили Џенсон Батон у Мекларену, Алонсо, Розберг, Фетел ,Пастор Малдонадо у Вилијамсу, Вебер и победник у Канади Хамилтон.

У поретку конструктора Ред Бул је и даље на челу са 163 поена, Мекларен је други са 133, док је Лотус на трећем месту са 108.

Следећа трка вози се 24. јуна за Велику награду Европе на уличној стази у Валенсији.