Читај ми!

Београд на атлетској мапи света – Шпановићева и Топићева предводе домаће асове на митингу Златне лиге

Шеста станица Златне лиге је у престоници Србије. У стартним блоковима, на залетиштима и бацалиштима у Атлетској дворани на Бањици биће најбољи атлетичари Европе и света, а међу њима и домаће звезде краљице спортова Ангелина Топић и Милица Гардашевић. Такмичарски програм отварају троскокашице од 14.35 часова, групу предводи Ивана Шпановић, тренутно четврта на светској ранг листи.

Београд на атлетској мапи света – Шпановићева и Топићева предводе домаће асове на митингу Златне лиге Београд на атлетској мапи света – Шпановићева и Топићева предводе домаће асове на митингу Златне лиге

Након два митинга у Америци, Златна лига се преселила у Европу. Острава, Мадрид и Карлсруе већ су добили победнике, док ће Београд своје сазнати данас од 14.35 часова.

Већ у дебитантској дисциплини, женском троскоку, фавориткиња ће бити репрезентативка Србије Ивана Шпановић.

Пре две недеље Шпановићева је додала још једну рецку на листу државних рекорда у дворани, "свеже" урезана је управо са троскока – 14,41 метар. Тада је то био најбољи резултат на светској ранг листи, док је тренутно четврти.

За четири центиметра надмашила је резултат који је Биљана Топић скочила 2009. године у Италији.

Са стартне листе близу 14 метара ове године су биле Неја Филипич из Словеније (13,92) и Швеђанка Маја Оскаг (13,84).

Србија ће имати још две представнице, Александрију Митровић и Наталију Драгојевић, финалисткиње прошлогодишњег шампионата Старог континента за млађе сениорке у Бергену.

Митровићева је тада освојила бронзану медаљу, троскочивши 13,84 метара, док је Драгојевићева била једанаеста с 60 центиметара краћим скоком.

Даљашка посластица

Троскокашице ће од 16.20 на залетишту заменити скакачице удаљ, где ће Србија поново имати једну од главних фавориткиња за победу.

Милица Гардашевић има други најбољи резултат ове сезоне, а дуже од 6,61 метар на стартној листи има само Ана Матушевич – 6,77 метара

Гардашевићева је једна, од четири даљашице које имају преко 6,90 метара у каријери, али су Пламена МитковаАлина Ротару-Котман и Марта Коала далеко лошије отвориле дворанску сезону. 

Београдска публика гледаће нови даљашки окршај у мушкој конкуренцији, актуелног европског првака и водећег на светској ранг листи Божидара Сарабојукова из Бугарске и олимпијског шампиона Грка Милтијадиса Тентоглуа, док ће конце покушати да помрси Швеђанин Тобијас Монтлер.

Иако је прошле године Тентоглу изгубио статус "краља" великих дворанских такмичења, јер га је са светског трона скинуо Италијан Матија Фурлани, а са европског Сарабојуков, он је ове сезоне успео да се врати на резултате преко 8,20 метара.

Пре само два дана наследници Грка, Сарабојуков и Фурлани, поставили су најбољи резултат у свету за ову годину на истом такмичењу и деле прво место с 8,39 метара.

Светски јуниорски вицешампион и звезда у успону српског скока удаљ Лука Бошковић покушаће да се пред домаћом публиком приближи граници од осам метара, на тромечу Србије, Хрватске и Словеније пре две недеље у истој дворани оставио је траг у песку на 7,80 метара.

Нова прилика за два метра

Ангелина Топић је на изванредан начин почела дворанску сезону, у само једном наступу поставила је нови национални рекорд и на само два центиметра се приближила граници од два метра. 

Једино више од ње ове године је прескочила Украјинка Јарослава Махучих, са којом је Топићева имала занимљиве дуеле у прошлогодишој дворанској сезони, а упамћен остаје из Апелдорна за титулу најбоље у Европи.

Висашице ће на залетишту бити од 17.40, рекорд митинга држи Морган Лејк из Велике Британије, 2022. године прескочила је летвицу постављену на 1,96 метара.

На залетишту ће бити само једна скакачица која у каријери има прескочена два метра. Украјинка Ирина Герашченко вратила се на стазу, након што се остварила као мајка. Првог фебруара у Кијеву је прескочила 1,90 метар.

Елитни спринтери у блоковима 

Зајнаб Досо се враћа на победничку стазу. Италијанка је најавила да је у доброј форми. У првој и јединој трци ове године била је само једну стотинку спорија од рекорда митинга који је поставила прошле године – 7,08 секунди.

Прилику да трчи са европском шампионком и светском вицепрвакињом у групи, до 16.25 имаће петострука првакиња Србије на 60 метара Милана Тирнанић, која има лични рекорд 7,33 секунде.

У другој квалификационој Ејми Хант покушаће да улови трку за директан пролазак у финале. Британка је ове године трчала 7,17.

Само стотинку спорије има Шпанкиња Хаел Бестуе, а две Тори Луис из Аустралије.

У мушкој конкуренцији ништа мање сензационална имена елитног спринта, који трке стартују од 16.40.

Европски првак из Истанбула пре три године Италијан Самуел Чекарели брани част Италијана. До сада је само једном ове године био у стартном блоку и семафор зауставио на 6,61 секунд.

Државни рекордер Србије Алекса Кијановић, који је шест пута у каријери трчао 6,66 секунди, најбрже је у овој сезони трчао 6,85.

Други домаћи спринтер је, или се може рећи даљаш који трчи спринт, Страхиња Јованчевић.

Тренутно најбржи у земљи, након пет година се приближио личном рекорду од 6,73 секунде, када је победом освојио максималне бодове за Србију у тромечу са Хрватском и Словенијом.

Европски шампион у дворани Јакуб Шимански предводиће конкуренцију у трци на 60 метара са препонама. Пољак је непоражен у досадашњем делу сезоне, уписао је свих шест победа, како у квалификацијама, тако и у финалима.

Суочиће се са америчким тимом, међу којима су светски и олимпијски освајач медаља Данијел Робертс и Џамал ​​Брит, који је био трећи у Бостону и Мадриду на претходним митинзима најјаче лиге у дворанској сезони.

Још само два митинга су остала до краја овогодишњег издања Златне лиге, након данашњег у Београду.

До сада је од домаћих такмичара ово такмичење освајала само Милица Гардашевић у скоку удаљ.

среда, 11. фебруар 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом