Балканијада: Светски рекорд и 11 медаља за Србију

Осамнаесто првенство Балкана за млађе јуниоре и јуниорке, такмичаре до 18. година, одржано је на новом стадиону крај реке Ибар у Краљеву, а Србија је на том такмичењу оборила један светски рекорд и освојила једанаест медаља.

Како је саопштено из Српског атлетског савеза, Краљево је било домаћин такмичарима из петнаест земаља чланица Балканске атлетске федерације, које је окупило више од 400 атлетичара, тренера и официјелних лица.

Земље учеснице су Аустрија, Азербејџан, БиХ, Бугарска, Хрватска, Грчка, Израел, Македонија, Молдавија, Црна Гора, Румунија, Словенија, Турска, Украјина и Србија.

Нашу земљу представљало је четрнаест атлетичарки и петнаест атлетичара, а освојено је укупно 11 медаља: два злата, три сребра и шест бронзи.

Млада српска атлетичарка Адриана Вилагош бацила је копље тежине 500 грама до светског рекорда у конкуренцији млађих јуниорки – 70,10 метара.

О томе колико је овај резултат фантастичан говори да је другопласирана такмичарка бацила копље чак 20 метара мање.

Поред ње, до златне медаље скочила је сјајна Ангелина Топић која је забележила висину од 1,83 метра.

Вицешампиони Балкана постали су Теодора Боберић, у троскоку даљином од 13,01 метар, Филип Стојановски, који је у неизвесној трци на 110 метара препоне заузео друго место са 14,59 секунди, и Страхиња Радаковић, који је био трећи са истим резултатом, а о позицији су одлучивале стотинке.

Зорана Рокавец је са истом висином као првопласирана – 1,83 м заузела друго место на Балкану.

Мушка штафета на 4 x 100 метара такође је била друга резултатом 42:38.

Бронзане медаље освојили су: Страхиња Радаковић на 110 метара препоне са 14,59 секунди, Јован Странић у бацању кладива са 70,35 метара.

Нови национални рекорд у конкуренцији млађих јуниорки поставила је Анђела Обрађовић резултатом 15,2 метра.

До трећег места дошла је и Лара Полак на 400 метара, Стефан Јованов у бацању кугле и Максим Пушкар на 3.000 метара.