„Моцарт на оригиналним инструментима" ансамбла New Trinity Baroque

Радио Београд 2 свој велики јубилеј, 60. рођендан, обележава и циклусом од четири концерта у Галерији РТС-а, „Гудачи у галерији". На њему ће наступити неки од наших најистакнутијих солиста и ансамбала и представити сву разноврсност и богатство звука гудачких инструмената, изводећи ремек-дела домаће и светске литературе за гудаче, различитих епоха. Циклус отвара ансамбл New Trinity Baroque 26.септембра, затим наступа гудачки квартет ТАЈЈ, 24. октобра, потом Гудачи Светог Ђорђа 28. новембра, а завршава се концертом контрабасисте Љубинка Лазића и квартета Rocher 26. децембра.

„Моцарт на оригиналним инструментима" ансамбла New Trinity Baroque „Моцарт на оригиналним инструментима" ансамбла New Trinity Baroque

Први концерт из циклуса "Гудачи у галерији " Радио Београда 2 у (у среда 26. септембра у 19 часова), носи наслов „Моцарт на оригиналним инструментима" и ретка је прилика да на неком од домаћих подијума уживо слушамо дела овог великана онако како су вероватно звучала у његово време. На њему ће и први пут код нас бити изведене три од седамнаест црквених соната колико их је композитор написао ( бр.2, 3 и 4). Изводиће их чланови ансамбла за рану музику New Trinity Baroque, а на програму су и Моцартов Дивертименто бр. 1 у Дe-дуру, К. 136/125а, као и његова Serenatа Notturna у Дe-дуру, К. 239.

Црквене сонате Волфганга Амадеуса Моцарта су једноставачни инструментални комади намењени извођењу током службе у Салцбуршкој катедрали. Познате и као „Епистоларне сонате", настале су у периоду између 1772. и 1780. године, у време када је композитор радио код салцбуршког надбискупа. Њихова кратка форма последица је жеље Моцартовог послодавца да црквени обред не траје дуже од три четвртине сата и иако носе назив, „црквене" готово да немају духовни карактер. Све осим прве компоноване су у брзом темпу. Писане су за различите саставе али у већини случајева су то камерна дела за две виолине и басо континуо, најчешће са оргуљама, које је у своје време највероватније свирао сам Моцарт.

Ансамбл New Trinity Baroque је састав специјализован за извођење музике 17. и 18. века. Основао га је чембалиста и диригент Предраг Госта 1998. године у Лондону, а последњих година његово седиште је било у Атланти, у САД. Окупља музичаре из различитих крајева света и на историјским инструментима изводи инструментална и вокално-инструментална дела од ренесансе до класицизма.

Ансамбл има завидну међународну репутацију и сарађивао је са многим угледним специјалистима за рану музику (Евелин Таб, Џон Холовеј, Илија Корол, Флоријан Дојтер, Стивен Дивајн и други). Наступао је у Великој Британији, Финској, Хрватској, Шведској и САД и гостовао на престижним фестивалима (Piccolo Spoleto у Чарлстону, Бостонски фестивал ране музику, Фестивал ране музике у Амхерсту, Sastammala Gregoriana у Финској, Вараждинске барокне вечери, Korkyra Baroque у Хрватској и Београдски фестивал ране музике). Редовно наступа и у Србији где је кроз учешће на Београдској барокној академији и при Новој београдској опери, реализoвao више ексклузивних пројеката, укључујући српске премијере капиталних остварења барокне епохе (опере: „Крунисање Попеје" и „Орфеј" Клаудија Монтевердија и „Орландо" Георга Фридриха Хендла).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 04. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње