Одржава се од 26. јуна до 19. августа

Воковизуел СП Владана Радовановића

Вишемедијски уметник Владан Радовановић већ деценијама истражује на пољу синтезе уметности и покушава да створи конкретне форме које приказују синтезу садржаја стваралачке свести у домену визуелне сфере са садржајима који су настали у домену звука тражећи артифицијелну форму те синтезе. На овом пољу Владан Радовановић је постигао најоригиналније творевине, јединствене не само код нас већ и у свету и представљају апсолутне преседане у савременој уметности.

Уобличени стих, глосолалије, калиграми, поетике раних авангарди и оне које настају у другој половини 20. века - конкретна, визуелна, спацијална, семиотичка и друге - представљали су посебне приступе који нису имали заједнички појам и име, а сврставани су или у минорну поезију или у словни дизајн или „између поезије и сликарства".

Ту област у целости Радовановић је назвао воковизуел и одредио је појмовно. Воковизуел је, према томе, вишемедијска уметност која уз вербално-гласовно и визуелно са обавезним значењем може укључити тактилно и кинетичко организовано у дво - и тродимензионалном простору.

Специјална поетика воковизуела (1954) синтеза је битних својстава воковизуела уопште и новоуведених поступака. Од уобличеног стиха наслеђено је грађење ликова од речи (Портрет-пејзаж, 1954). Као у конкретној поезији, могуће је употребити и само једну реч (Mail, 1981). Вербалном знаку придружују се иконички знаци коришћени у визуелној и семиотичкој поезији. Знаци се каткад организују као констелације (Сазвежђа као слова, 1973), које се могу уредити у секвенце (Пустолина, трећи део, 1956-1962).

Типови знакова често прелазе једни у друге. Музикализација влада као у звучној поезији, али без губитка семантичности. Посебна поетика не искључује поетичност појединог остварења, али она није поезија. У сврху проширења могућности примењују се филм, видео, компјутерска анимација и звучна холографија. Тематичност је широког спектра. Веза с науком је у коришћењу изрецивих научних суштина, метода и машина за стварање звучно-визуелних структура. Уведена отвореност нуди примаоцу избор углова и редоследа опажања елемената (Три лица облака, 1976).

Значење радова је често делом скривено. Поред плошних констелација, посебна поетика уводи и склапање плоха са знаковима у тродимензионални објект који нуди нелинеарно читање (Полиедар, 1968), и наслојавање прозирних текстова за дубинско читање (Поглед низ тело, 1989). Такође, успоставља се и спрега значењског са тактилним (Проход, 1971).

Владан Радовановић је рођен у Београду, 1932. Композицију је дипломирао на београдској Музичкој академији, у класи проф. Миленка Живковића. Иницирао је оснивање Електронског студија Радио Београда, и њиме руководио од 1972. до 1999. Предлаже пројекат и оснива отворену групу СИНТУМ 1993.

Ствара на подручју музике, сликарства, књижевности, нових медија и вишемедијске синтезе. Независно од авангардних збивања у свету, истраживао је у сличним смеровима: записи снова (1953), воковизуел и пројектизам (1954), тактилна уметност (1956), полимедиј и радови с телом (1957), музика за траку (1960), електронска музика (1966), компјутерска музика (1976), компјутерска графика (1988). Централно место у његовој поетици заузима синтезијска уметност. Написао је преко 250 теоријских текстова о музици и новијим тенденцијама у уметности.

Радио је у студијима у Варшави (1966), Паризу (1969), Утрехту (1976) и Будимпешти (1987). Одржао је 27 самосталних изложби и перформанса у земљи и иностранству. Композиције су му трипут представљале Југославију (1969, 1976, 1988) на фестсивалима Међународног друштва за савремену музику (SIMC).

Објавио је 11 књига, 2 мапе, 6 партитура, 4 ауторске плоче, 2 касете и 5 ауторских компакт дискова.

Добитник је бројних награда, члан је Удружења композитора Србије и Удружења ликовних уметника Србије. Од 2001. до 2011. је професор по позиву на Универзитету уметности у Београду, Група за вишемедијску уметност. Године 2005. постао је почасни доктор музике Универзитета у Колумбусу, Охајо, а 2007 - почасни доктор вишемедијске уметности Универзитета уметности у Београду.

Овде можете погледати/преузети лифлет изложбе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње