Српски институт у Мађарској

Организовање, помагање, координисање и подржавање научних истраживања прошлости и садашње друштвене стварности Срба у Мађарској задатак је Српског института који на државном нивоу представља интересе српске заједнице у Мађарској.

Српски институт је буџетска установа коју је основала 2009. године Самоуправа Срба у Мађарској (ССМ). ССМ има правни статус земаљске мањинске самоуправе и на државном нивоу представља интересе српске заједнице у Мађарској, односно остварује културну аутономију Срба у Мађарској путем оснивања и одржавања разних културних, образовних, информативних и других институција.

Задатак Института чијем челу је Петар Ластић, је организовање, помагање, координисање и подржавање научних истраживања прошлости и садашње друштвене стварности Срба у Мађарској.

Научни живот Срба у Мађарској је настао пре више од двеста година. Од осамнаестог века у Мађарској / Угарској су се родили, учили, живели и радили бројни српски историчари, лингвисти, правници, филозофи, лекари, природњаци, биолози, физичари и инжењери.

Циљ Института је да, ослањајући се на богато историјско наслеђе, створи институционалне оквире за научну самоспознају иначе данас већ малобројних Срба у Мађарској који још располажу национално свесном и образованом интелигенцијом.

Своју делатност желе да прошире и на популаризацију науке и на стручну подршку мањинском образовању, високом образовању, заштити српских споменика културе у Мађарској, политичком одлучивању у српској заједници.

Отворени су за сарадњу како у Мађарској, тако и у матици и на међународном плану.

Као нова установа која се налази у фази формирања, суочени су са разним тешкоћама, међу којима треба истаћи недовољност капацитета. Међу тим изазовима посебно место заузимају тешкоће финансијске природе. Ипак, први пројекти уливају наду и дају перспективу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 30. септембар 2024.
8° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи