Читај ми!

Српска државност кроз векове

У Москви је у Музеју савремене историје Русије промовисана монографија "Светска баштина Србије" на руском језику и отворена изложба фотографија српских цркава и манастира који су под заштитом Унеска.

У оквиру Дана културе Србије у Русији, у Москви је у Музеју савремене историје Русије промовисана монографија Светска баштина Србије и отворена изложба фотографија српских цркава и манастира који су под заштитом Унеска.

Монографија је објављена на руском језику, а како је на презентацији рекао Сергеј Архангелов, директор Музеја, културно наслеђе Србије је у Русији веома популарно.

Према његовим речима, многе културне традиције, укључујући и архитектонске, дошле су у Русију управо из Србије, а изложба и презентација монографије потврђују заједничке културне и историјске корене.

Вера Павловић-Лончарски, директор Института за очување културне баштине Србије, изразила је наду да ће руски и српски експерти наставити заједничке радове на рестаурацији и конзервацији српске културне баштине.

На отварању изложбе, Јелица Курјак, амбасадорка Србије у Русији, казала је да и монографија и изложба, кроз архитектуру и сликарство приказују генетски код српске државности кроз векове.

Душица Живковић, заменица министра културе Србије навела је да изложба, коју је поставио Славиша Савић, не представља само споменике из светске баштине, већ најаутентичније сведочи о најстаријим уметничким изражавањима српског народа, од 10. до 14. века.

На изложби су представљене фотографије манастира Студеница, Сопоћани, тврђава Рас, као и средњовековни манастири на Косову – Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и црква Богородице Љевишке.

Дани културе Србије у Русији отворени су у септембру, концертом Слободана Тркуље, а биће настављени изложбом фотографија "Толстој и Срби" у Дому руског зарубежја.

Крајем новембра, требало би да буде одржана Недеља српског филма, а 2012. године велика изложба дела српских сликара из колекције Народног музеја Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 30. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи