Амерички град Филаделфија прогласио 24. фебруар за Дан Научне фондације Тесла

Град Филаделфија званично је прогласио 24. фебруар за "Дан научне фондације Тесла", одајући тиме признање раду и посвећености фондације на подстицању иновативног размишљања код младих и очувању лика и дела Николе Тесле.

Ова резолуција, коју је усвојило The Philadelphia City Council (Градско веће Филаделфије) на седници одржаној 20. фебруара, слави и допринос фондације у подстицању и увођењу иновативних програма у образовни систем Америке — укључујући њену континуирану сарадњу са American Paradigm Schools (APS) и упознавању ученика са револуционарним радом Николе Тесле.

Седници на којој је изгласана Резолуција о проглашењу Дана научне фондације Тесла у Филаделфији, присуствовао је Никола Лончар, оснивач и председник Фондације.

"Ово је огромна част и признање напорима фондације која више од 20 година промовише живот и достигнућа нашег великог Никола Тесле. На овај начин, Теслино наслеђе наставаља да живи и инспирише младе у Филаделфији, граду у ком је Тесла пре тачно 131 годину, 24. фебруара, одржао чувено предавање на Franklin Institute", рекао је Лончар.

"Велику захвалност за успехе које смо остварили и за ово признање дугујемо нашим партнерима из American Paradigm Schools." додаје Лончар и наставља, "Изузетно сам захвалан директорки школе Ashley Redfearn и њеном тиму на свему што су учинили за промоцију Николе Тесле и популарисање науке у школама."

Дугогодишња сарадња Тесла научне фондације и APS-а, реализује се, између осталог, кроз пројекат "Представљање Тесле у америчким школама", који има за циљ да кроз уметност, музику и науку упозна ученике широм света са Никола Теслом и његовим радом. Овај пионирски програм, развијен у партнерству две организације, обезбеђује да ученици из APS школа стекну дубље разумевање иновација Никола Тесле у сферама као што су електрича енергија, бежична технологија и друге модерне иновације. APS-ova Tacony академија је прва школа у САД-у која користи Тесла курикулум.

"Наше школе подржавају ученичку радозналост и оснажују их знањем припремајући их тако за покретање будућности. Сарадња са Тесла научном фондацијом омогућила нам је да причу о Николи Тесли пренесемо у учионице на начин који инспирише младе умове да размишљају храбро и померају границе иновација", каже Ashley Redfearn, извршна директорка APS-а.

Тесла научна фондација, основана у Филаделфији 2004. године, одиграла је кључну улогу у очувању научне зоставштине Никола Тесле. Међу њеним бројним доприносима су учешћа на образовним скуповима, презентације и промоције на Франклин институту, као и донирање бисте Николе Тесле институту која се налази у централном делу музејске Собе са електрицитетом. У свом предавању на овом институту 1893. године, Тесла је изложио своја револуционарна сазнања о високо-фреквентном електрицитету—постављајући темеље за бежичну енергију и радио технологију.

Говорећи о даљим плановима рада фондације, Никола Лончар наводи да је ово признање обавеза да се још снажније ради на промоцији Николе Тесле и науке уопште, па је тако у плану развој интерактивних курикулума са школама, као и успостављање научне конференције у Филаделфији са циљем повезивања младих иноватора са лидерима индустрије.

уторак, 25. фебруар 2025.
9° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса