Министар Милићевић поручио у Паризу: ”Традиционалном музиком чувамо своје наслеђе и идентитет”

Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором поздравним говором синоћ је у Паризу отворио концерт традиционалне и евергрин музике, који је организовало Удружење "Драгуљи Крагујевац" из Крагујевца, у сарадњи са Удружењем "Крагуји" из Париза, а уз подршку подршку Kaбинета министра. Већ у уводном делу обраћања, министар је изјавио да због трагедије у Новом Саду и пијетета према настрадалима неће бити у прилици да присуствује читавом концерту.

У наставку свог обраћања министар Милићевић је подсетио на значај националних симбола, на потребу да чувањем и неговањем истих, али је посебно говорио о јединству, као мерној јединици снаге наше државе.

”Србија је одувек била јака, онолико колико смо као народ били јединствени, рекао је министар и подвукао значај нашег писма и наше заставе, као јединим од стубова нашег националног идентитета, где год се географски налазили.

Говорећи о значају саме музике, Милићевић је истакао да очувањем традиционалне музике, српски народ чува своје наслеђе, одржава јединствени идентитет и пружа младима прилику да кроз музику, језик и обичаје осете везу са својим пореклом.

”Она је мост између прошлости и будућности, који нас подсећа на вредности које су увек биле део српског народа и на нашу заједничку културну баштину. Традиционална српска музика представља дубоку везу наших људи који не живе у Србији са домовином, носећи кроз мелодије, речи и ритмове део идентитета који надилази границе. Она је мост између генерација, омогућавајући онима који живе далеко од Србије да остану повезани са својим коренима и да своје културно наслеђе преносе на млађе генерације”, рекао је министар поздрављајући окупљене.

Према његовим речима, кроз песме, инструменте и мелодије, преноси се прича о прошлости нашег народа, обичајима, вредностима и осећањима који су обликовали генерације, а традиционална музика нам омогућава да кроз звук сачувамо дух наше историје и наслеђа.

”Народне песме, кола и звуци инструмената попут фруле и тамбуре у себи носе приче о херојима, љубави, борби за слободу, и животу на селу. Кроз ове песме, као и музичке облике карактеристичне за различите крајеве Србије, чувамо сећање на древне вредности и предања која су одржала наш народ кроз векове. Многе песме преносе се са колена на колено и садрже богату симболику и мудрост која не дозвољава да се наши обичаји и традиција забораве”, закључио је министар.

недеља, 17. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње