Читај ми!

Српски језик треба да постане званично признат језик у Аустрији и у томе нам једино може помоћи Србија

Видовдански сабор дијаспоре, највећи скуп представника српског народа из целог света који је окупио више од 250 делегата, одржан је у Дому Народне скупштине у Београду. Након дводневног скупа, усвојени су закључци и смернице за будући рад на јачању веза матице и расејања.

У Аустрији живи око 300.000 људи српског порекла, од којих њих око 200.000 само у Бечу, што чини око 10,5% укупног становништва главног града алпске републике. Српска дијаспора из Аустрије, према званичним подацима НБС, 2022. године је послала више од пола милијарде еура у Србију, што чини 11% укупних дознака српске дијаспоре из целог света. Видовданском сабору присуствовали су председник Аустријског савеза српског фолклора, Александар Станковић и потредседник АССФ, Саша Божиновић.

Тим поводом, председник Аустријског савеза српског фолклора (АССФ), Александар Станковић, указује на потребе Српкиња и Срба у Аустрији.

Да ли је Сабор био успешан и у којој мери стратегија Републике Србије за сарадњу са дијспором задовољавају потребе српске дијаспоре у Аустрији?

Сабор је успео и одлично је организаван, као председник АССФ честитам свима на организацији. Посебно је истакнут значај помоћи и подршке коју ми из дијаспоре пружамо нашим сународницима на Косову и Метохији и коју ћемо и даље пружати.

Трудили смо се да укажемо у којим областима треба унапредити постојећу стратегију и ту је препознат додатни потенцијал за активности посебно у области културе, привреде и науке. То су уједно и области у којима је српска заједница у Аустрији врло активна, али свакако има још доста простора за унапређење.

Да ли и где видите додатни простор за још бољу сарадњу српске дијаспоре у Аустрији и матице?

Уколико посматрамо целу српску дијаспору широм света, потребан нам је мултидисциплинарни приступ и Министарство за дијаспору како бисмо остварили још бољу комуникацију са свим релевантним министарствима и секторима у матици.

Са друге стране, конкретно, српској дијаспори у Аустрији је потребна подршка у два правца на које се може указати у оквирима билатерарних односа између Србије и Аустрије. Прва тема је бројност српске заједнице на којој треба непрестано указивати, иако је званична Аустрија свесна те чињенице. Друга тема је употреба и учење српског језика у Аустрији.

Што се употребе српског језика тиче, аустријске институције не препознају спрски језик као самостални, већ је он део вештачког БХС језика (босански/хрвтаски/српски) – како се званично назива језик људи са простора БиХ, Хрватске и Србије. Српски језик треба да буде прихваћен као самостални, јер су сваки од ова три језика – посебни језици и никако се не могу представити као један језик. Што се учења српског језика у Аустрији тиче, потребно је указати на добар пример и праксу у школама у Србији, у којима ученици имају могућност да бирају који ће други језик учити, и да се, с обзиром, на бројност српске заједнице у Аустрији, омогући да српски буде и један од изборних језика у државном школском систему, а не да буде језик који ће се само учити у допунским школама. У том контексту би свакако било потребно ставити на располагање додатни образовни стручи кадар и литературу за учење.

Како објашњавате да је српска заједница највећа у Бечу, уколико се узме чињеница да само у једном граду живи толико Српкиња и Срба?

На то је утицало више фактора. Пре свега, не смемо заборавити историјску вековну повезаност Србије и Аустрије, Срби су вековима уназад били присутни у главном граду Аустрије.

Друго, Беч је један од европских градова који нуди одличне услове за живот и рад, што додатно потврђује и чињеница да је последњих година у континуитету носилац престижног признања као најпожељни град за живот на планети.

И треће, свакако одличне конекције свим превозним средствима, тако да сте брзо у Србији и немате осећај да сте далеко од куће.

Којим активностима Српкиње и Срби чувају своју традицију, културу и језик у Аустрији?

Многобројним активностима које се, пре свега, реализују у организацији друштава и удружења која окупљају велики број припадника српске дијаспоре, која су стожер очувања српског идентита и која чувају српску културу, традицију и језик.

Ту су и допунске школе српског језика, многобројна удружења која често угосте културне раднике из матице, али и Српска православна црква која низом активности и обележавањем највећих православних празника уз традиционалне обичаје окупља велики број Српкиња и Срба и активно учествује у очувању српског идентитета.

Да ли постоји још простора за активније учешће српске заједнице у Аустрији и у којим областима?

Српска заједница, са око 300 000, јесте да је једна од најбронијих етничких група у Аустрији, али не и најактивнија. Иако смо активни у многим областима, постоји још много простора за још активније учешће у свим сегментима друштва.

Може се рећи да смо доста активни у култури и делимично у спорту, овде имамо и велику успешну привредну српску заједницу, али смо готово потпуно инактивни када се ради о политичком животу, на чему треба посебно радити. Ми живимо у овој земљи и сви закони и све одлуке које се доносе, ако сведемо на крајњу инстанцу, утичу и на сваког од нас појединачно.

  О Аустријском савезу српског фолклора (АССФ)

Аустријски савез српског фолклора основан је 2020. године и окупља 26 српских удружења, клубова и културно- уметничких друштава из Аустрије. Главна мисија Савеза је да развија, унапређује, координира и повезује културно-уметничка друштва, како међусобно, тако и са другим релевантним установама културе у матици и Републици Аустрији, док је главна делатност очување, подстицање и извођење српских традиционалних игара.

четвртак, 14. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње