Дани Србије у Франкфурту по први пут

На једном од централних Тргова у Франкфурту, Росмаркту, Конзулат Републике Србије са српским клубовима и Централним саветом Срба у Хесену, организовао је први пут манифестацију – Дани културе Србије.

Франкфурт је град који је седиште Европске банке, град великих разлика у архитектури али и град у коме живи и ради више од 50 хиљада Срба. Због наше велике заједнице, Конзулат Републике Србије организовао је представљање културе и обичаја нашег народа.

Бранко Радовановић, генерални конзул Републике Србије у Франкфурту, нагласио је:

"Једва чекају да се нешто овакво организује. На нама је само да дамо идеју, и да их упутимо шта би то било најбоље, како би ми то могли немачкој публици да се представимо, моја идеја је увек да је то култура".

Повод за организовање овакве манифестације је и хуманитарног карактера, јер ће цео приход ићи за обнову пода у српском Храму, који је наша црква купила од евангелистичке 2012. године. Отац Симон Туркић, старешина Храма Христовог Васкрсења у Франкфурту каже „сада га сређујемо, оправослављујемо, и украшавамо на најлепши могући начин".

Пети по величини град у Немачкој, а највећи у покрајини Хесен, има јако богату историју и традицију. Данас је стечиште за око 200 нација, јер подржава различитости. А српско коло играло се на једном од главних Тргова у Франкфурту.

"Свако од нас има једну велику ману - има све осим родне груде. И покушава да својим наслеђем пренесе шта значи Србија, шта значи то када ниси ту и боли те када ниси ту" каже Горан Томић из Српског културног центра.  

Наш конзулат у Франкфурту ужива велико поштовање, међу гостима који су подржали манифестацију, био је и градоначелник Бат Хоморга, града са највише житеља који су милионери.

"Срби су јако добро интегрисани у нашу заједницу. Велико је задовољство радити са њима, живети и делити нашу културу" изјавио је Алеxандер Хејес, градоначелник Бад Хомбурга.

У продужетку трга где се играло српско коло је и плато са Гетеовим спомеником, а мало даље низ улицу налази се центар моћи Немачке и њихова берза. Али ипак, бисер овог града је свакако чувена зграда Опере, а тамо нас је чекао представник младе генерације.

Андреја Ловић, председник одбора за омладину у Хесен, наглашава "Ми морамо да сачувамо наш српски идентитет, наш језик, наше ћирилично писмо, и морамо да се потрудимо да та нераскидива веза између Републике Србије, као матице, и људи у расејању, да се та веза не прекида".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње